Lielākie, ''smagsvara'' kompleksu izplatību ierobežojošie faktori ir : juridiskie un finansiālie. Juridiskie, raķešu tehnaloģiju izplatīšanas vienošanās, noteiktā 300km sniedzamības robeža. Finansiālie, vairumam valstu no 120milj.$ līdz 400 milj.$ pilnvērtīgas sistēmas iegāde ir finansiāli apgrūtinoša. Kā ''smagsvaru'' līnijas tehniskā nepilnība, zenītraķetes izmaksa, no 1,5 līdz 2,2 miljoni $. Turklāt tehniski zenītraķešu lielie gabarīti ir šķērslis mazizmēra/cenas mērķu satriekšanai. Jaunāko ''Erint'' zenītraķešu/pretraķešu cena sasniedz 3,5milj.$ robežu. Saskarsmē ar mazcenas munīciju šādu zenītraķešu izmantošana tiek uztverta kā resursu izniekošana. Finansu un tehniskiem apsvērumiem kalpojot par inicātoru jaunu zenītsisitēmu izstrādei. Krievija, kompānija ''Almaz-Antey'' zenītkompleksu izstrādātājs nāk klajā ar jaunu risinājumu. Avioizstādē MAKS-2013 eksponējot jauno daudzkalibru S-350E ''Vitjaz''(50R6) zenītkompleksu.
S-350E ''Vitjaz''(50R6)
Kompleksa galvenā atšķirība no priekšgājējiem ir daudzkalibru arsenāls. Pamatversijā ietverot divas ZVR kalibrus: 9M96E/M (40km) un 9M100( 10km). Konteineru gabarīti ļauj kompleksa ugunsniedzamības distanci audzēt ar 9M96E2*(120km) zenītraķetēm. Nelielie raķešu izmēri ļauj izvietot uz vienas starta lafetes līdz 12 ZVR/9M96E/M-9M96E2 un 48 ZVR/9M100 vai jauktu to kombināciju. Abas zenītraķetes atšķiras ar sniedzamību un pašnovadi . Lielākā 9M96 zenītraķetē realizēta aktīvā-radiolokācijas pašnovade ,bet 9M100 ietvert IIR novadi. Zenītkompleksa PESA* cm-diapozona radiolokātors nodrošina 200 mērķu pavadīšanu un līdz 16 vienlaicīgas mērķnovades. Kompleks nodrošina pretraķešu aizsardzību no 600km sniedzamības balistiskām raķetēm. Pilna komplektācija ietver 1 daudzfunkciju RLS ,KVC un līdz 3 mobilās zenītraķešu nesējlafetes. Sistēmā izmantojamie elementi atbalsta ''lego'' principu, adaptējot sistēmas tehniskos raksturlielumus klenta vēlmēm un maksātspējai. Principam ļaujot maksimāli precīzi reaģēt uz klienta vēlmēm. Sistēmas S-350''Vitjaz'' vienkāršotais variants ir Dienvidkorejas un ''Almaz-Antey'' izstrāde, zenītkompleks ''Cholmae-II''.Izmēģinājumu cikla pamatfāzē atrodas''lego'' atvasinājums, tuvās 5-10km sniedzamības, daudzkanālu sistēma 42S6 ''Mopheus''. Tās pamatā atrodas AESA antena pussfēra kura ļaus izmantot novades principos vienkāršāku munīciju ,pasīvo-radiolokācijas novadi. Realizējot AESA daudzkūļu potencionālu tiks tālāk virzīta mazcenas mērķa satriekšana ideja.
Janajām izstrādēm Krievijas BS aizstājot novecojošo zenītkompleksu S-300PS, PS-1, PM un sauzemes spēku ''Buk'' M1/M2, ''Thor'' M1/M2 kompleksus. Krievijas BS paziņojums, 2020 gada termiņā ir paredzēts aizstāt 50 novecojušus ZRK S-300PS/PM.
PESA*-Pasīvi Elektroniski Skanējošā Antena
AESA*-Aktīvi Elektroniski Skanējošā Antena.
9M96E2*- ir ZVR PAC-3/ERINT analogs.
ZVR*-Zenīt Vadāmā Raķete
RLS*-RadioLokātorS
KVC*-Komand Vadības Centrs
Nav komentāru:
Ierakstīt komentāru