Mikroelektronikas miniaturizācija 2005 gadā sasniedza jaunu integrācijas līmeni , integrējot sistēmu-sistēmā. To darbību nodrošina Sistem Integrator Protocol (SiP) progamatūras paketes. Uzskatāmākie produktu integrātori ir planšetes ,tabletes un viedtālruņi. Elementu izplatība un zemā cena deva jaunu impulsu setelītu būvniecības jomai. Izveidojot jaunu tirgus nišu. Nodrošinot mazu izmaksu un svara konstrukciju radīšanu.Viena no populārākām kompānijām ir ''CubeSat''-kosmisko''lego''elementu veikals.Akadēmiskām iestādēm iegūstot iespēju ar maziem līdzekļiem izskolot setelītu būvinženierus ,bet ''lego'' principu pielietošana, ātru konstrukcijas tehnisko optimizēšanu. Unversitātes iegūst iespēju veikt pētniecības darbus kosmosā. Mikrosetelītu spēcīgās puses ir to mazā cena, niecīgais svars un apjoms.Ar to paverot iespēju izmantot mazcenas raķešnesējus.Pielietojums: zinātniskās izpētes darbi, signālu retranslātātoru un zemes virsmas fotogrāfēšanas funkcijas. Tehnaloģijas pieejamība sniedz jaunas komerciespējas. Piemērs, saistībā ar zemes virsmas fotogrāfēšanu. Pastāvošie orbitālie daudzfunkciju ,multispektrālie virsmas fotogrāfēšanas pavadoņi ''Ikonos'' piegādā 1m un 4m izšķirtspējas bildi no 30$/km2 līdz 45$/km2.Jaunradītā mikrosetelītu klase ļauj piedāvāt multispektrālos 7m* izšķirtspējas attēlus par 5-6 $/km2. Mikrosetelītus līdz 100kg apgādājot ar fotoprofesionāļiem raksturīgo Nikon, Canon tehnikiem elementiem. Fotoobjektīvu lauciņā droši konkurējot ar 500kg un 1000kg platformām. Priekšrocības kuras raksturīgas komerc mikrosetelītiem ir to zemā orbīta attiecīgi arī nelielais 18 mēnešu dzīves cikls.Variējot orbītas augstumu , tātad arī dzīves cikla ilgumu ir panākama vajadzīgā izšķirtspēja. Precīzāk ,tehnaloģija ļauj izveidot dzīves cikla sistēmu kura pielāgota konkrētā patērētāja(-u) prasību apmierināšani konkrātā laika posmā. Ienākumi gūstami analizējot tirgus tendences un piedāvājot klientam pielāgotu ''virtuālu'' tuvākās nākotnes produktu. Šāda uzņēmuma funkcionālo mugurkaulu veido menedžments un inženieri, ''lego'' konstruktori. Komercniša ir pieejama interesantiem kuri gatavi investēt ''Hi-Tec'' līdz 4 miljoniem $ savas kosmiskās privātkompānijas izveidei.Minēto 18 mēnešu dzīves ciklā,540km zemorbitālais pavadonis nofotogrāfē 74.000.000 km 2 virsmas ar 7m izšķirtspēju. Sistēma, orbitālais rinķojuma perjods ilgst 95 min kura laikā tiek veikti 196 uzņēmumi. Katrs uzņēmums pārklāj 32,5x21,6km veidojot 702 km2*(16 Mpix) lielu laukumu. Izmantojot 13 virzemes vai jūras uztveršanas terminālus tiek iegūts 13x 6 min. ilgs informatīvais apmaiņas logs.
Salīdzinot mikrosetelītu jomas attīstību trijās Baltijas valstīs. Pirmsākumos Ventspils augstskola pretendēja uz līdera kreklu. Latvijas cerības kļūt par Baltijas valstu mikropavadoņu jomas celmlaužiem izgaisināja Igaunija, Tartu unversitāte ar 1kg. pico klases ESTCube-1 . 2013 gada aprilī kļūstot par pirmo no Baltijas valstsīm ar nacionālo kosmosā izvadīto setelītu. Pastāvošā prakse nodrošinā šadu mazkravu izvadīšanu orbītā ar ''Sojuz'' ''Proton'',''Arian'' vai ''Delta'' nesējraķešu palīdzību. Izmantojot mazjaudas raķešnesējus ''Vega'',''Kosmos'' vai ''Minotaur-1'' pavadoņa ievadīšana zemes orbītā varētu izmaksāt Igaunijai līdz 150.000 $. Projekts ''ESTCube-1'' demonstrē ka Igaunijas valsts var pacelt tehniskos integrācijas projektus ar kapacitāti līdz 0,25 milj.Eiru*, bet Latvijai šādu projektu realizācija nav aizsniedzama !
0.25 milj.Eiru*- kopējās izmaksas iekļuj konstruēšanu un izvadīšanu orbītā. Apreiķins,1kg pico-pavadoņu klasei izmaksā no 14.000 līdz 17.000$/kg
7m*- izšķirtspēja klasificējas kā HR-High-Resolution, Nadir-0-tieši zem pavadoņa.
702km2*- tehnaloģisko izmaksu salīdzinājums : 702x30$= 21.090$ un 702x6$=4012$ iegūstam attiecību 1:5. Minētie 702km2 ir viens standarta kadrs ,d/n veic 196 kadrus x 4012 $/kadrs Cik maksā setelītuzņēmuma km2 ?
N2-izmaksas Minisetelīti*- no 100kg līdz 500kg. Mikrosetelīti* - no 10kg līdz 100kg.
Nanosetelīti*-no 1kg.līdz10kg.
Picosetelīti*-no 0,1kg līdz 1kg.
Femtosetelīti*-līdz 100gr(0,1kg)
Nav komentāru:
Ierakstīt komentāru