Sekotāji

Powered By Blogger

svētdiena, 2013. gada 8. decembris

2013 gads: Su-24M pret JH-7A, kas labāks ?

Interesi varētu radīt Krievijas un Ķīnas aviotehnikas salīdzinājums ! Piemēram, Krievijas iznīcinātāju-bumvedēju Su-24M un līdzīgas kategorijas Ķīnas iznīcinātāju -bumvedēju JH-7A. Lidmašīnu modeļi savstarpēji atšķiras ar airodinamisko kompozīciju ,kravnesību ,sniedzamību un tehniskā aprīkojuma iespējām. Lidaparāts Su-24 ''Fencer'' pieder maināma spārna ģeometrijas koncepcijai ar tās plusiem un mīnusiem. Airodinamiskais profils ir adaptēts lidojumam zemā un vidējā augstumā. Lidaparāta pamatuzdevums,svarīgu pretinieka mērķu satriekšana 600km frontes aizmugurē ! Tehniskais aprīkojums ietver RLS un otisko mērķēšanas sistēmu. Radiolokātors nodrošina divus pamatuzdevumus ,mērķu atklāšanu un zema profila lidojuma takas no 40m līdz 200m nodrošināšana. Tehniski , nesamā krava var sasniegt 8t. kurā ietilpst avb. un raķetes. Lidmašīna ir kodolieroču nesējs, izmantot 2x 3000l un 1x 2000l PDB.  tiek nodrošināta 1 k-avb. nogāde 1200 km tālu aiz ''frontes līnijas''. Lidaparāta elektroniskais aprīkojums pieder analogā signāla ērai ,tātad uzlabojami prasa laiku un nesamērīgus finansu līdzekļus. Tas izskaidro kapeic lidaparāta tehniskās iespējas paliek ''iesaldētas'' aukstā kara līmenī un ir mazpiemērots mūsdienīgai karadarbībai. Platformas Su-24 tehniskā aprīkojuma mazspēju izgaismo lokālie konflikti. 2008 gada ''5 dienu'' karadarbība, pretinieka aviobāzes skreiceļa satriekšanai pielieto brīvā kritiena avb. , bet tikai 3 avb. no nomestās kravas sasniedz mērķi ! Bojājumi netraucē pretiniekam izmantot skreiceļu. Iemesls šādai neveiksmei ir datora mazā veiktspēja. Nākamais, tiek atzīmēts ka lidaparātā ietvertā optiskā tēmēšanas sistēma ir novecojusi ar zemu izšķirtspēju. Tā ir piemērota zema profila takai, lidaparātam atrodoties Strela/Igla/Stinger efektīvās uguns zonā ! Optiskās tēmēšanas sistēmas nepilnības noliedz lāzernovades avb. pielietošanu no vidējiem augstumiem. Uzsāktā Su-24M mazcenas modernizācija virzīta svarīgāko elementu pilnveidošanai.  Piemēram, kompānija ''Gefest-T'' aizstāj Su-24 datoru SVP-24-10 un navigācijas kompleksu ar jaunu SVP-24-22 . Uzlabotā navigācijas precizitāte apvienojumā ar datora augsto ražību panāk nevadāmo ieroču ''precīzu'' pielietošanu.  Paralēli ,datora ražība nodrošina lielāku kaujas profila elastību mērķapvidū. Uzlabojumi nelikvidē ievainojamību no Strela/Igla/Stinger klases ieroču pretdarbības, lidaparāts saglabā no 1km līdz 2km augstu triecien taku.

                                           

Karadarbību prakse apliecina ka lielākie aviācijas zaudējumi saistas ar Strela/Igla/Stinger klases ieročiem. Tas ir iemesls kapeic lielais vairums pasaules aviācijas šodien cenšas izmantot no 4km līdz 5km ešalonu. Augušā lidojuma taka sniedz sekojošas priekšrocības : pasargā no minēto zenītraķešu ugunsiedarbības un uzlabo optisko apskates lauku. Otrās priekšrocības izmantošanai ir nepieciešams optiskās atklāšanas-tēmēšanas konteineri. ĶTR iznīcinātājs-bumvedējs JH-7A (FB-1) ir ievērojams ar to ka tas ir pirmais modernais ''nacionālais'' produkts. Lidaparāta galvenie ttd. paspēlē Su-24 platformai. Neskatoties uz zaudējumu celtspējas un sniedzamības rādītājos JH-7 ''Flying Leopard'' uguns novades kompleks ir ražīgāks un mērķos daudzveidīgāks par Su-24M ''Fencer''. Lidaparāta vadības virsmas izmanto elektrodistancionālo pārvaldes sistēmu.



Ķīniešu JH-7A ''Flying leopard'' ir interesants ar satriecamo mērķu nomenkalatūru:  jūras, sauzemes un gaisa.  Paredzēts radioelektroniskās cīņas variants. Jūras mērķu satriekšanai izmanto PKR YJ-83K(250km) un YJ-91(100km). Saistībā ar sauzemes mērķiem, platformas ieroču klāsts ietver lāzernovades avb. kuru pielietošana notiek no 4000m līdz 5000m ešalona. Atšķirībā no Krievijas Gs piekoptā konservatīvisma, Ķīnas Gs mazizmēra sauzemes objektu satriekšanas problēmu atrisina ar piekarē izvietojamu optisko-mērķnorādes konteineru palīdzību. Ķīnas un Pakistānas Gs eksploatē FILAT (Forward-looking Infrared and Laser Attack Targeting)  WMD-7 piekares konteineru. Tehniskā informācija: IS/TV kanāls nodrošina 12x12x10m mērķu atklāšanu 22km distancē to identidicēšanu 17km ,bet sākot no 13km lāzerilumināciju-mērķnorādi. Paralēli Ķīnas Gs eksploatē otru nacionālo navigācijas-mērķnorādes K/JDC-1 konteiner sistēmu. Lielākā JH-7 priekšrocība ir precīzā navigācija, ietverot  LINS un ''Compass''* sistēmas setelītnavigāciju.  Krievijas Gs ierindas vienībām optisko-mērņorādes konteineru trūkumu izjūtot karadarbā. Piemērā minot Z-Kaukāzā, Dagestānas kaujinieku bāzes satriekšana piesaista 2 jaunākos Su-34 Pīļknābi/ ''Fulback'' lidaparātus. Vadībai norādot ka kalnainā apvidū izvietota objekta satriekšana radija zināmas grūtības ! Šādas problēmas nebūtu ja aviācija izmantotu piekarē izvietotu mērķnorādes konteineru, likvidējot armatūrā integrētu optiskās mērķnorādes sistēmas ierobežojumus. Redzam ka ķīniešu militārās aprindas daudz ātrāk uztver tehniskos jauninājumus.

Compass*-ĶTR nacionālā ,reģionālā Nav. sistēma ,GPS/GLONNAS analogs.  
                                                                                                         

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru