Sekotāji

Powered By Blogger

ceturtdiena, 2012. gada 30. augusts

Maiņas monēta, Aizerbidžānas BS-III.

 Aizerbidžānas BS sakāve Kalnu Karabaha izgaismoja to mazspēju.  Ilhama Alijeva valdībai pieņemot vērēnīgu komplekso armijas pārbūves plānu. Tam ietverot bruņojuma tehniskā klāsta atjaunināšanu un modernizēšanu apvienojumā ar organizātoriskiem pārveidojumiem.  Plāna realizēšanai atvēlot ievērojamu daļu no naftas nozarē ģenerētiem finansu resursiem. Aizerbidžānai aktīvi paplašinot bruņojuma piegādes partneru loku. Jaunpienācēji ir Turcija, Izrēla, DĀR un ASV*.  Vienlaicīgi saglabājot nišu ''tradicionāliem''  bruņojuma piegādātājiem: Krievijai , Baltkrievijai ,Kazahstānai, Ukrainai. Izmaiņām nodrošinot iespēju  iegādāties tehniskos elementus kuri izpaliek ''tradicionālo'' piegādātāju piedāvājuma listē. Tirgus īpatnība, iztrūkst Rietumeiropas bruņojuma ražotāji. Šķērslis kas attur no militāriem darijumiem ir Aizerbidžānas agresīvā revanša retorika. Eiropas nostājai* labvēlīgi ietekmējot mazāk aizspriedumainu klientu darijumus. Izrēlai , DĀR, Krievijai, Ukrainai un Baltkrievijai gūstot panākumus. Skaļi deklarētie bruņtehnikas iepirkumi. nodrošina tehniskā parka skaitlisko atjaunošanu. Nelielu jaunpienesumu tā klāstā veido DĀR kompānijas Paramaunt un Aizerbidžānas kopuzņēmumā ražotās Marauder  un Matador bruņmašīnas*. Projekta ietvaros ražoto bruņmašīnu* iegāde aprobežosies ar 200-300 vienībām. Kompānijas ''Paramaunt'' speciālā pretmīnu bruntehnikas dārdzība ir iemesls to nelam apjomam. Tai meklējot lētākus tehniskos risinājumus. Tādu atrodot kaimiņos, Turcijā par 30 milj.$ iegādājoties 60 vieglos 4x4 BTR* ''Cobra''. Cits , daudz savarīgāks Aizerbidžānas darijums ir ar Izrēlu, bruņtehnikas modernizācijas jomā. Neskaidu apstākļu ietekmē tam ciešot neveiksmi. Intererešu objeksts , Izrēlas tehniskā pieredze tanku T-54, 55 konvertēšāna bruņutransportieru Achzarit variantā. Pieredzes apgūšana ļautu kopuzņēmuma ietvaros veidot bruņtransportierus izmantojot T-72 tanku bāzi. Rezultātā Aizerbidžānas armija pārietu uz vienotu smago kāpurķēžu bruņtehnikas standartu atsakoties no novecojušām un kaujas teātrim mazpiemērotām kkm.* BMP-1/2/3. Vienlaikus ar tehnikas iegādēm uzmanība tiek veltīta munīcijas,vieglā strēlnieku bruņojuma un kaujastehnikai nepieciešamo rezervesdaļu ražošanas apgūšanai.
2011 gadā nolūkā paaugstināt armijas vienību airomobilitāti un triecienspējas tiek noslēgts darijums ar Krieviju par  60 helikopteru Mi-17V1 un 24 Mi-35M piegādi. Vērienīga modernizācija skar valsts PGA sistēmu. Vērojama tendence pāriet no PGA stacionāri izvietotiem ZRK uz mobiliem zenītkompleksiem. Krievijā, iepirkumu ''grozā'' ieliekot  3 ZRK divizionus S-300 PMU-2 ''Favorit''. Baltkrievijas kompānijai ''Tetraedr'' uzticēti  PGA sistēmas  elementu modernizācijas darbi. Kompānijai ''Tetraedr'' modernizējot 2 stacionāros ZRK S-125-2TM   variantā. Ļaujot Aizerbidžānas BS iegūt ar salīdzinoši mazām izmaksām  pusmobilus*- ZRK. Liela interese no Aizerbidžānas puses tiek izrādīta par Baltkrievijas  9k33''Osa-1T''  dziļās modernizācijas rezultātā radīto MZRK  T-38 ''Stilet''. Kompānijai ''Tetraedr'' kopā ar Aizerbidžānas pusi izveidojot kopuzņēmumu «Tetrahedron» kuram javeic Baltkrievijā  iepērkamo T-38 ''Stilet'' MZRK montāža un tehniskā apkope !
Kā otrs ''Tetraedr'' izstrādājumu listes interešu objekts ir cenā/iespējās sabalansēts, mobilai karadarbībai piemērots buksējams daudzfunkciju ZRK ''A-3''.  Kā ''ārvalstu '' tehnsiskais jaunpienesums PGA sistēmā ir Izrēlas 120km sniedzamības ZRK ''Barak-8'' ar pretraķešu funkcijām pielāgotu  EL/M-2080''Green Pine'' radiolokātoru . Domājams ka ZRK  Barak-8 veic Krievijas S-300 PMU-2 zenītkompleksa dubliera funkcijas. Iegādē ievērojot principu ,dubults neplīst. Abu kompleksu  primārā mērķnozīme, valsts industriālo objektu aizsardzība no pretinieka aviācijas un taktisko raķešu triecieniem. Valsts PGA sistēmas attīstībā ir redzama tendence pāriet uz mobilo/pusmobilo ZRK eksploatāciju ar integrējumu vienotā armijas kaujas struktūrā. Pildot armijas vienību spēka reizinātāja funkcijas. Izrēlai un Aizerbidžānai 2010 gadā noslēdzot 1,6 miljardu$ vērtu bruņojuma piegādes paketi. Darijuma svarīgāko daļu veido tehniski komplicēti elementi. Kā tādi ir uzskatāmi bezpilota sistēmas ,zalvju uguns un prettanku kompleksi, izlūkošanas-ģeolokācijas un sakaru tehnika. Bezpilotu lidaparātu jomā uzsvars vērsts uz vidējās un tālās distances platformām. Iepirkumu ''grozu'' veido no 1 līdz 2 BPLK Hermes-180/450, ar 10 lidaparātiem , 1BPLK Heron(Eitan) (5) un 1BPLK Searcher-II (5) izlūkplatformas.  Iegādēm tūlīt izgaismojot pielietošanas ''spiedīgo'' vajadzību ielūkoties 250-300km dziļā pretinieka aizmugurē.
 Pielietošana pret karamākslā izglītoto un acīgo kaimiņu saistas ar ''ložņu'' zaudējumiem.
 Novārtā netiek atstāta arī karadarbībai praktiskāko BPLK ''Orbiter'' kuru licences montāža izvērsta Aizerbidžānā . 2012 gadā tiem veidojot 60 lidaparātu lielu floti ar tendenci  skaitliski augt. Šo aparātu primārā mērķnozīme ,artilērijas un raķešu triecienu korekcija pretinieka tuvējā frontes aizmugurē.  
 Par Armijai tehniski svarīgu uzskatāms 100 PTRK Spike-LR pirkums  , kā arī 40-150km distances, daudzkalibru* 50 ZUK*'' Lynx . Aizstājot eksploatācijas slieksni sasniegušos TBR* ''Tocka-U'' kompleksus.  Zalvju uguns kompleksa  Linx-''EXTRA'' moduļa īpatnība ir spēja veikt augstas precizitātes triecienus 150 km tālā distancē. Tiem pildot taktisko balistisko raķešu uzdevumus. Kā pavadoša darijuma blakne ir divējādas nozīmes, iekšējai drošībai domātā speciālā objektu apsardzes tehnika un saistītā apmācības programa. Svarīgs armijas prettanku kapacitātes elements ir Ukrainā iegādātās 400 prettanku raķetes helikopteros uzstādītā  R-2''Baryer'' un strēlnieku ''SKIF'' kompleksu aprīkošanai. Par valsts ieročmeistaru sasniegumu ir uzskatāms  strēlnieku vienībām domātā lielkalibra 12,7mm un 14,5mm ISTIGAL šauteņu līnijas izstrāde. Precīzo darbgaldu nelielais parks neļauj uzsākt to apjomīgu ražošanu, risinājumu meklējot Turcijas MRK*.
Valsts Gs pamatā mērķuzdevumos specializētas lidmašīnas . Kaujasspējīgo parku veido Ukrainā iegādātie 15 taktiskie-iznīcinātāji Mig-29. Iespējams ka daļai no tiem Baltkrievijā tiks veikta-BM modernizācija. Triecienaviācijas mugurkaulu veido Ukrainā, Gruzijā un Baltkrievijā iegādātie 15-18 Su-25. Modernizācijas iespējas pastāv Gruzijā realizējot ''Scorpion'' tehnisko modifikācijas paketi.  Aizerbidžānas vēlme iegūt Francijas, Izrēlas vai ASV avioplatformas sastopas ar diplomātiska rakstura šķēršļiem. Alternatīvu meklējot Pakistānas un Ķīnas virzienā. Azerbidžāna izrāda interesi par Pakistānas  JF-17 ''Thunder'' iegādi un Ķīnas daudzfunkcionāliem iznīcinātājiem.Darijums ir iespējams vidējos termiņos līdz ar Ķīnas dzinēja WS-10 /A izstrādes pabeigšanu . 
Caurmērā Bs izbūvē ir redzama tendence integrēt izlūkošanas un precīzos triecienieročus. Veidojot pārskatāmu sistēmu kur pamatelementu veido bruņtehnika ar precīzo ieroču uguns atbalstu. To darbībai janotiek zenītkompleksu veidotā vairoga aizsegā. Artilērijā izmantojot plašu kalibra un sniedzamības nomenkalatūru. Ir redzams ka ''perspektīvā'' labi nocietināto pretestības punktu satriekšanai Bs ir izveidots 203mm smagsvara 2S7''Pion'' mīnmetēju formējums ar Krievijā iegādātu lazernovades mūnīciju. Flangu manevram izmantojot airomobilo desantu un vieglo motorizētās strēlnieku vienības. Cik noprotams no strēlnieku bruņojuma elementiem, armijā tiek veidota mazo grupu taktika. To tipveida ekipējuma un bruņojuma liste ietvers vieglās bruņmašīnas un riteņtrasportu, lielkalibra strēlniek ieročus , 30mm automātiskos granātmetējus,PTRK apvienojumā ar PeZRK*.
Kā ziņo portāls Radio Brīvā Eiropa ,sākot no 2011 gada Armijas personālsastāva komplektācijā pāriet no obligātā militārā dienasta uz atalgojuma sistēmu.Azerbidžānas variantā ļaujot veikt personālsastāva selekcijas darbu un daļēji mazināt  armijas sistēmā sazēlušo korupciju. Izskaidrojas ar zemo izglītības līmeni un austrumiem raksturīgo pienākuma apziņas trūkumu. Kā negatīvais elements, šāda ''profesionālā'' armija nau kaujas spējīga sadusmei ar labi apmācītiem un motivētiem Armēnijas OMD* karēvjiem. Perspektīvā, Aizerbidžānas un Armēnijas lokālās karadarbības pienesums militārai teorijai būs Hi-Tec ieroču spēju pretnostatijums sadursmē ar Low-Tec un izmaksu veikto pretdarbību. Kā arī uzskatāmi nodemonstrēt OMD un atalgojuma sistēmas ''profesionālo'' Karēvju kaujas motivāciju cīņā par dzimteni un INTERESĒM ! Salūdzinājumā autoratatīva Ilhama Alieva '' viena cilvēka orķestris'' pretstatā labi trenētai Armēnijas ''futbola komandai''.          
                                             
BruņMašīna*-BM
BruņTRansportieri*-BTR, atšķirība starp BM un BTR ir amfībij īpašību iztrūkums BM.
KKM*-Kājinieku Kaujas Mašīna.
ASV* ,Francijā*/Eiropas nostāja*-jasaprot kā Armēnijas izveidotās ''Draugu, atbalstītāju"' lobiju grupu panākums. Nelineārā, diplomātijas karadarbība : ,,kavēt,traucēt panākot pretinieka nodomu bloķēšanu''    
pusmobili*-patērējamais laiks izvēršana/savēršana (20-30min.)
ZUK*-Zalvju Uguns Kompleksi
daudzkalibru*- artilērijas lafete atbalsta, unversālu raķešu kalibros moduli-122,160,180,200,220,300,650mm.
Hi-Tec-augsto tehnaloģiju.
Low-Tec-vienkāršo tehnaloģiju.  
TBR*-Taktiskā Balistiskā Raķete.
PeZRK*-Personālais ZRK.
OMD*-Obligātais Militārais Dienasts.
MRK*- Militāri Rūpnieciskais Kompleks.

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru