ĪSA, bezpilotu spēku komandiera Madjara runa veltīta bezpilotnieku FPV droniem,to nozīmei kaujaslaukā un nākotnes prognoze. Ar ilustratīvu piemēru labi izgaismojot šodienas NATO valstu Armiju kaujas gatavību. Atkāpe. Madjars labi noraksturo optiskā kabeļa FPV drona pielietojuma, speciālās nozīmas spēku operācijā. Piemēram, šodien jebkura NATO aviobāze, kritiskās infrastruktūras objekts ir neaizsargāts no optiskās šķiedras FPV drona mērķēta punktveida-trieciena. Te jaatzīmē , ka šāds ierocis specoperācijas ietvaros var tikt pielietots arī pret armijas un politiskās vadības sastāvu, atsevisķām personām. Madjaram norādot, ka 2 gadus atpakaļ ukraiņi tsk. arī viņš smējās par agresora Šahed/Geranja trieciendroniem, šodien neviens Ukrainā vairs nesmejas. Uzdodot, NATO valstu aizsardzības jomas pārstāvjiem adresētu jautājumu: vai šodien NATO pastāv valsts kuras PGA spētu atvairīt -400 trieciendronu dienā un 7 d/n no vietas ? Konvertējas kā 400x7= 2800 pretlīdzekļu nedēļas ilgai cīņai. Norādot uz pastāvošo PGA sistēmu līdzekļu un resursu ierobežotību-mazspēju.
Izziņai : agresoram 2025 .gada jūlijā sasniedzot trieciendronu ''Geranja'' ražošanas jubilejas šķirkli-- 30.000 tiražēšanas robežu. Atsauce uz ''Defence Express''- salīdzinoši īsā laika posmā pēc ''Šahed- 136'' lokalizācijas, ražošanas apjomi ieguva stabilu augšupejošu tendenci. No 2023 gada jūlija līdz 2024 gada februārim saražojot 2600 ''Geranja-2'' bet līdz 2024 gada decembrim -11.934 precīzāk, vairāk kā 12.000 trieciendronu ! Tātad , jau 2024 gadā, mēneša vidējie ražošanas apjomi sasniedza -1200 triecien dronu ''Geranja-2'' ! Pēc vairāku militāro analītiķu izteikumiem turpmāko ražošanas pieaugumu (2000/6000 eks./mēn.) teorētiski varētu ierobežot komplektējošo elementu, agregātu, telpu un darbaroku trūkums. Kā piemēru minot ražošanas- plato. Autors, deindustrializācijas skartās sabiedrības raksturīgā domāšanas blakne ! Industriālā ražošana nozīmē standartizēta produkta masveida tiražēšanu.Apjomi autobūvē no 100.000 līdz 1.000.000 rūpnīcā/gadā. Apskatot motociklus /mopēdu ražošanu statistiski no 200.000 eks. līdz 500.000 eks./gadā. Sarežģītākais izstrādājums, civilās aviācijas lidmašinas. ''Airbus'' un ''Boeing'' modeļu līnijas apjomi sasniedz 700+ lidmašinu /gadā ! Bet trieciendronu ''Geranja-2'' ražošanas tehnaloģija ir līdzvērtīga motorolera/mopēda. Agresoram triecienronu ražošanu izvēršot vairākās rūpnīcās vienlaicīgi. Autors, pamatā cerīgie spriedelējumi balstās smiltīs bez pienācīgas argumentējošās bāzes ! Pieminot varbūtējās, vājās vietas- 90kg. kaujasdaļas ražošana, saistībā ar valsti kura spēj patstāvīgi saražot- 3 milj. 152/122 mm lādiņus /gadā ir muļķīgi. Jaatgādina ,ka agresoram joprojām ir ''plaši aizvērtas'' a) - saglabājas ,tiek nodrošināts energoresursu eksports, atbilstoši finanses. Gada griezumā joprojām iegūstot līdz -135 Miljardiem Usd. Protams, tas ir par 3/4 mazāk nekā karu uzsākot bet gada griezumā reālskaitļi ir lielāki nekā Ukrainas saņemtā palīdzība ! b)-saglabājas komplektējošo komerciālo elementu netraucēta iegāde. c) -piesaucot laicīgo darbaroku trūkumu, atrisinot ar viestrādnieku importu ( Indija/Turkmēnija). Ārpakalpojumu sniegtās priekšrocības neviens nav atcēlis- Z-Koreja, Irāna, Baltkrievija, Indija, Turkmēnija, Bangladeša.
Ignorējot vidējās sniedzamības raķēšu izvēršanas ierobežojošo līgumu Eiropā ,Krievija vienpusējā kārtā 2015 gadā izvēršot sauzemē bāzēto 9M720''Iskander-M/K'' sistēmu. Raksturojas ar bināru raķešu ''patrontelpas'' izpildijumu : spārnotā raķetes 9M727/728/729 un balistiskā 9M723. Reķetes atšķiras ne tikai ar lidojuma takas principu, kaujasdaļas svaru un izpildijumu bet arī sniedzamību no 500/900km līdz 2500km robežās. 2025 gadā raķešu Iskander-M/K sistēmai piepulcējot jaunu vidējās sniedzamības-5500km balistisko raķeti ''Rubež/Orešņik''. Šodien, Krievija tehniskos raksturlielumos pilnībā 1v1 atkārto PSRS eirostratēģisko kodolnesēju koncepciju. Demonstratīvi nostādot Eiropas-NATO un ASV notikuša fakta priešā. Radītam apdraudējumam kalpojot par instrumentu Krievijas nākotnes tirgos ar ASV-NATO par ''taisnīgu'' vēturiski pamatotu ietekmes sfēru sadali Eiropā. Bet kā minimums Krievijas vietu Eiropā. Cik varam saprast no ASV veiktiem pretpasākumiem tad minētais ''PSRS plāns-2'' šodien, kā minimums tehniskā sadaļā lemts neveiksmei. 2026,gadā Eiropā -Vācijas teritorijā ASV izvērsīs vidējās sniedzamības ''Taifun'' sistēmu ar Spr.-''Tomahawk'' un ASV flotes SM-6 zenītraķetēm- taktiskām pretraķetēm. Katra batareja ietvers četrus flotes unversālos Mk41 sešu ceļļu ieroču moduļus. Katra moduļa-ceļļu pildijums var ietvert Spr. vai SM-6 zenītraķeti-pretraķeti. Tādejādi, ASV nodrošinot netikai Spr.- klātbūtni bet arī papildinot Polijā un Rumānijā izvietoto pretraķeša skaita pieaugumu ar Vācijā izvērstieām batarejām. Te japiebilst ,ka ASV pretpasākumi primāri kalpo militāri -politiskiem nolūkiem, atbilde. Apskatot praktisko, tehniski racionālo, trūkst pamatojums*.
ASV atbildes pretpasākumi tiek būvēti uz divu soļu principa. Pirmkārt ar ''Taifun'' sistēmas gaidāmo izvēršanu tiek demonstrēta gatavība. Ietverot uzbrukuma elementu un ''Iskander-M/K'' raķešu radītā apdraudējuma neitralizācijai paredzētās SM-6 pretraķešu elementus . Otrajā solī, izvēršot uzbrukuma ieroci. Vidējās sniedzamības balistisko raķeti ''DarkEagle'' ar hiperskaņas, planējošo manevra moduli.
BR ''DarkEagle'' ar HGB* moduli.
Veikto pretpasākumu rezultātā Krievijai jareiķinās ar 1500km līdz 2770km apdraudējuma klātbūtni. Atšķirība, ASV un Eiropas NATO var radīt pretapdraudējumu ar vienlaicīgu pretinieka tehnisko līdzekļu neitralizāciju. Iepretim, Krievijai NATO atbildes pretpasākumu atvairīšai nav tehnisko un finansiālo līdzekļu. Turklāt nemazsvarīgi atzīmēt , ka Krievijas izraisītās atbildes rezultātā mērķu statusā nokļūst 70% stratēģisko nesēju bāzes rajonu ! Līdzīgi kā pagātnē PSRS ''plāns-1''ar RSD-10''Pioneer''(SS-20 ''Saber''), bankrotēs arī Krievijas - copy paste ''plāns-2'' ar Iskander-M/K un ''Rubež/Orešņik'' lemts neveiksmei.
trūkstot tehniskam pamatojumam*- izskaidrojas ar ASV JS tehniskā arsenāla klātbūtni Europu aptverošos ūdeņos. Līdzīgi kā pagātnē, šodien ''Taifun'' batareju izvēršana primārai veic militari. polit. uzdevumu, kalpojot par nākotnes pārunu priekšmetu. Militāri tehniski -ASV uztur 4 ''Ohio'' k-zemūdenes-arsenālus ar 154 Spr. katrā. ASV Flotes elementu sauzemes izvēršana demonstrē ASV reakcijas ātrumu un tehnisko iespēju loku.
Karadarbība Ukrainā demonstrē mānekļu lielo nozīmi pretinieka izlūkošanas un triecienu minimizēšanā. Šodien pateicoties izlūkošanas bezpilotniekiem un patruļ-trieciendroniem uguns iedarbība dziļums sniedzas no 8km līdz 150km atz frontes līnijas. Bruņoto spēku tehnikas imitātoriem-mēnekļiem pildot svarīgu spēku saglabāšanas funkciju.
Mānekļiem aptverot pilnu bruņojumā esošās tehnikas spektru sākot no bru\ņtehnikas ,artilērijas beidzot ar radiolokātoru,zenītsistēmu un aviācijas modeļiem . Pēdejā gadijumā ,mānekļa tēlam bieži izmantojot norakstītu lidmašinu armatūras. Attīstīstot industriālo mānekļu modeļu ražošanu var iegūt augstvērtīgas vizuālās un spektrālās atdarināšanas kopijas. Šādu līdzekļu klātesamība BS ļauj netikai minimizēt zaudējumus bet arī maldināt pretinieku par spēku izvietojumu un nodomiem.
ĶĪNAS uzsāktā JKF attīstības programas centrā atrodas spēka Globālās projekcijas elements -avioneši. Valstij kurai ir globālas ekonomiskās intereses avionešu klātbūtne flotes ierindā ir obligāts noteikums. Jauzsver, ka ĶĪNAI līdz 2000. gadam trūka avionešu būvniecības kompetences. Iegādājoties p.gs.-90 gados - Ukrainā avionesēju-kreiseri ''Kuzņetsov '' klases korpusu ar tehniskās dokumentācijas komplektu pavēra iespēju apgūt avionešu būves tehnaloģiju. Praktiskos lielumos, Ķīnas avionesēju T.001-002-003 pamatā atrodās 'Kuzņecov'' klases projekts ar tālāko evalūciju. Pēdejā T 003 ''Fujian'' modelī kardinālas izmaiņas skar galvenā dzinēja-virzītāja komplektāciju. Modelī 003 aizstājot oriģinālā 001-002 projekta tvaikturbīnas ar gāzturbīnu-elektrovirzītājiem. Tik dziļām izmaiņām ļaujot 003 projektu definēt kā jaunu modeli. Konvencionālam ''Fujian'' avioneša elektrosistēmai nodrošinot netikai virzīāja sistēmas bet arī tehniskā aprīkojuma un trīs Elektromagnētisko katapultu darbību. Speciālistiem apgalvojot, ka Avn. ''Fujian'' ir pirmais pilnībā elektriskā platforma. Ķīnai atkārtojot ASV JS k-Avn. un Lielbritānijas KJS Avn. platformās ietvertos tehniskos risinājumus. Jaatzīmē, ka tieši konvencionālā-gāzturbīnu energoģenerācija tiek minēta kā šķērslis elektromagnētisko katapultu ceļā uz mazāku gabarītu ( 30.000 t.-40.000 t.) avionesējiem. Ķīna demonstrē pretējo , ka ar EM- katapultām var aprīkot netikai klasiskos avionesējus bet arī gabarītos mazākus. desanta- helikopternešus. Paralēli avionešu būvniecībai tiek vētraini attīstīta klāja aviācijas modeļu parks. Agrīno Su-33K lokalizēto J-15 modeli aizstājot ar dziļi pilnveidotu- J-16T/D versiju.
Ķīnas pārtāvjiem ar lepnumu norādot ,ka sākotnējais J-15 modelis veikto izmaiņu rezultātā ir definējama kā jauns J-16 modelis. Atkape, atkārto F18C/D---E/F, F15-EX, F16-F2 ,JAS39C/D- E/F modernizācijas piemērus. Saglabjot modernizācijai pakļautās platformas airodinamisko tēlu bet kardināli izmainot tehniskās iespējas. Līdzīgi kā Gs arī klāja aviācijia papildinoties ar zemas signatūras J-35 modeli. Jaatzīmē, kad minētie modeļi ietver ĶINAS industrijas pēdejos sasniegumus: datu apmaiņas, AESA, MI un kosmiskā segmenta ģenerētās priekšrocībās.
Avioneša kapacitātes definē ar minimums diviem raksturlielumiem. Izvērstā aviospārna nomenkalatūru un starta-piezemēšanās veidu. Viens no centrāliem aviospārna elementiem ir AWACS sistēmas klātesamība vai trūkums.
KJ-600 kā E-2D''Hawkeay'' analogs.
Piemēram, šodien ar pilnvētīga avioneša aviospārna kapacitātēm ir apveltītas tikai ASV un Francijas kara flotes. Pārejo valstu avionesēji tai skaitā Ķīnas ir definējami kā ierobežotas veikstspējas platformas. Ķīna attīstot JKF avionešu līniju par galamērķi nosprauda spēka globālo projekciju, ASV kodolavionešu analogu radīšanu. Ceļā uz mērķi tai attīstot pilnvērtīgu klāja aviāciju: iznīcinātāji-bumvedēji , SEAD/DEAD radioelektroniskās cīņas, klāja AWACS , tankeri un transporta-apgādes lidmašinas. Jauzsver, ka līdz ar Avn.- ''Fujian'' stāšanos ierindā ĶĪNAS JKF avionešu kapacitāšu rangu tabulā ieņems godpilno- 2 vietu. Atvirzot Francijas k-avionesi uz trešo. Pamatojas ar gabarītiem, EM-katapultu un uz Avn. izvērstā aviospārna nomenkalatūru un skaitlisko lielumu. ĶĪNAS pēdejo 25 gadu laikā iespētais avionešu un klāja aviācijas jomā ir sasniegums kuram nav vēstures analogu. Valsts ekonomiskās,industriālās,tehnaloģiskās iespājas raksturo tās karaflotę, īsā laika nogrieznī radot tehnaloģiski neatkarīgu floti ar aviāciju.
ASV militāro apskatnieku vidū sacelta īsta viļņošanās saistībā ar aizsardzības ministra T. Hegseta paziņojumu par E-3 ''Sentry'' AWACS sistēmas noņemšanu no bruņojuma neparedzot aizstāšanas alternatīvu. Īsumā , pastāvošā AWACS koncepcija vairs neatbilst rīdienas kaujaslauka prasībām. Analītiķiem norādot, ka E- 7''Wedgetail'' ir tehniski tālu priekšā E-3 ''Sentry'' versijas iespējām. Piebilde, nav pārsteigums, sistēma atrodas ierindā 40 gadus un atrodas p.gs.80 gadu elementu bāzes definēto iespēju robežās. ASV GS notiek cīņa par iepērkamo E-7 ''Wedgetail'' skaitu bet laicīgai starpsoļa funkciju izpildi uzticot klāja aviācijas E-2D platformām. Šādu izvēli pamatojot ar E-2D ''Hawkeay'' labākiem raksturlielumiem zemas signatūras mērķu atklāšanā. Neskatoties uz vairākārtēju radiolokācijas,signālizlūkošanas kā arī datu kanālu ražības pieaugumu aviācijas AWACS sniedzamību fiziski ierobežo- 400km radio horizonts. Tehniski, AWACS darbība aprobežojas ar reģionālā kaujas teātra lielumu. Piemēram, tikai Ukrainas karadarbības teātra-1000kmx600km -100% aptvērumam nepieciešami vienlaicīgi no 3 līdz 4 platformas. Bet kā pierāda Ukrainas karadarbība AWACS sistēmu kaujas funkcionālā drošība šodienas kaujaslaukā ir riskants pasākums. Turklāt risku minimizēšanas iespaidā ģenerētais radiolokācijas lauks sarūk radot pretinieka darbībai nepieciešamo ēnas zonu. Aviācijas AWACS koncepcijas trūkumi ir radiolokācijas lauka ierobežotais-laiks. Lauka ilgumu panāk ar AWACS platformu un atbalsta tankerlidmašinu skaitu , rotāciju. Šodien, ASV un ĶĪNA sacenšas par dominanci netikai datorjomā bet arī kosmosā. ASV radīoto aviācijas AWACS koncepciju plānots aizstāt ar kosmosā izvērstu ISAR pavadoņu zvaigznāju. Līdzīgi kā ''Starlink'' nodrošina 24/7/365 globālo interneta piekļuvi arī kosmiskais AWACS zvaigznājs nodrošinās 24/7/365 reāllaika Zemas virsmas radiolokācijas uzraudzību. Neatkarīgi no vides sauzemes (pilsētvidi ieskaitot), jūras vai gaisa objekti tiks uzraudzīti ar reāllaika ģeolokācijas datu- YXZ+ ģenerēšanu. Dati kuri nepieciešami punktveida ieroču novadē tai skaitā kosmosā bāzēto. Nodrošinot- Globālu mērķa satriekšanu ar minimālu laika aizturi. Šādu fantastiku projektu realizācija kļūst iespējama pateicoties jaunākā kaluma GPU/CPU- mikročipu veikstspējai apvienojumā ar MI algoritmu pielietošanu. Līdz ar ''SpaceX'' ienākšanu kosmosa biznesā piekļuve kosmosam ir būtiski vienkāršojusies. Pateicoties kompānijas ''SpaceX'' radītai atspoles raķešsistēmai ''Falcon-9'' būtiski sarūk starta starpsoļi un kravu izmaksas. Paverot ASV BS tehnisko iespēju īsā laika solī izvērst un uzturēt zemorbitālo kosmisko ISAR pavadoņu zvaigznāju. Tādejādi jaunā kosmiskās AWACS sistēmas iespējās būs radiolokācijas uc.-- 24/7/365 reāllaika zemes virsmas causkate.
Karadarbība Ukrainā raksturojas ar plašu dronu pielietojumu uz jūras, gaisā un sauzemes. Karojošām pusēm nemitīgi izmēģinot jaunus dronu risinājumus. Šoreiz apskatot agresora dronu inicatīvas. Sevišķu interesi var piesaistīt agresora jaunrades aktivitātes- žirodēļu adaptēšana militāriem nolūkiem. Vienkārši žirodēļi pielāgošanas rezultātā iegūst apvidus mobilitāti ar spēju veikt dažādus taktiskā līmeņa uzdevumus. Piemēram , kompakta vada lieluma vienība iegūst aizsardzībā mobilu distancionāli vadāmu(izvēršamu) novērošanas punktu, PT-mīnu*, vadāmu lieljaudas šrapņeļ-fugasu. Ar izvēršamu-pārvietojamu distancionāli pārvaldāmu šrapneļ mīnu-''Claymore'' palīdzību var nosegt apdraudējuma flangus. Netikai taktiskie flangi bet arī x-stundā ātri izvēršami Pk/PT mīnu lauki objektu aizsardzībai valsts iekšienē. Lieti noder desant-bīstamu apvidus mīnēšanai, piemēram LV Latgales reģionā pamesto PSRS aviobāzu teriotorijas. Autors, minētie bijušie objekti joprojām saglabā apvidus desanspēju un ir lieliski piemēroti airomobilo desantu* un tiem nepieciešamo atbalsta kavu saņemšanai. Nodrošina pretkājinieku un PT granātmetēja platformas uzdevumus , dūmu aizsega izlicēja vai taktiskā REP* līdzekļa funkciju. Žirodēlis ir kļuvis par militāro vienību kapacitāšu multiplikātoru.
Uzbrukumā , taktiskā līmenī nodrošina kaujaslauka stacionāru/mobilu izgaismošanu, kalpo kā pretestības punkta iznīcināšanas līdzekli kā arī veikt- sapiera-pretmīnu funkcijas. Protams, jaatzīmē loģistikas funkcijas kad žirodēlis spēj nogādāt- 70/80kg(munīcija, medicīna,ūdens,pārtika) kravu nodaļas-vada līmeņa formējumiem. Svarīgi , to panākot pateicoties žirodēļa pieticīgai metrikai un signatūrai. Vienīgais iespējamais apgādes līdzeklis kad gaisu kontrolē pretinieka droni bet sauzemi artilērija un lielākas metrikas/signatūras transportlīdzekļu izmantošana nav iespējama. Mazās loģistikas līdzekļu-žirodēļu izmaksas ir vairāk kā simboliskas. Šodienas militārā loģistikas ķēdē vērojama Evalūcija. ŽIRODĒLIS pielīdzināms skudru loģistikas uzdevumu celtspējai ! Līdztekus smagsvara 5-10-15-20t. kravas mašīnām tuvojoties frontes līnijai, estafeti pārņem 0.5t -1,0t ''pick-up'' bet tuvāk par 1-2km apgādi daudzās vietās notiek ar žirodēļu palīdzību. Autors, japiebilst, ka Armija bez žirodēļiem-droniem ir zaudējusi Armija.
PT*-PretTanku
PkM*-PretKājinieku Mīna
Airomobilo desantu*--ietver Unversālo un Triecienhelikopteru formējumu kā arī specializētu,pielāgotu degvielas tankeru funkciju veikšanai helikopteru vai transportlidmašinu. Airomobilā operācija -Ukraina, Kijeva, Hostomeļ-100km distance no Baltkrievijas robežas. Neveiksmes pamats aizstāvju spēku organizētība un pieejamo ieroču nomenkalatūra.
Karadarbība Ukrainā ir devusi jaunu elpu akustiskās lokācijas attīstībai. Akustiskā lokācija ir sena bet novārtā atstāta tehnaloģija. Ukrainas apstākļos meklējot lētu un vienkāršu galvenokārt pretdronu agrās bridīnāšanas sistēmu kura spētu aptvert visas valsts teritoriju. Ukrainas inovātoru grupa piedāvaja ideju izvērst kompaktus mikrofonus apvienojot vienotā tīklā. Katra moduļa cena svārstās no 400Usd līdz 500Usd. bet valsti aptveroš tīkls ietvertu 10.000 moduļus, izmaksā 5 milj.Usd. japieskaita centrālo serveru un tīkla programatūras nodrošinājums. Jaacerās, ka Ukrainu teritoriju veido 600.000km2 !Pie akustiskā elementa trūkumiem pretstatā radiolokātoram japieskaita relatīvi nelielais no 5km līdz 14km objektu atklāšanas tālums. Atklāšanas distances iespaido meteoapstākļi migla, lietus, snigšana.Kā plusi atšķirbā no radiolokātora trūkst EM- emisijas , darbība notiek pasīvā režīmā ,tātad nav atklājams. Atsevišķa akustiskā elementa simboliskā cena ļauj veidot uztvērēj tīklu ar reallaikā ģenerētu objekta kordinātēm virziena vektors, ātrums. Autors, šodienas datoru veiktspēja ļauj līdzīgu principu izmantot : mazcenas, aktīvās lokācijas tīklu izveidē no 3/4/5G šūntelefonu bāzes staciju izstarotājiem.
Katra liela karadarbība raksturojas ar jaunu ieroču un taktiku dzimšanu. Jauni uzbrukuma ieroči liek pārvērtēt pretdarbības nomenkalatūru. Karadarbība Ukrainā nav izņēmums. Izvērstās agresijas otrajā gadā Krievija sāk pielietot no Irānas iegādātos ''Shahed-136'' trieciendronus. Ražošanas tehnaloģiskā lokalizācija nodrošina pakāpenisku skaitlisko apjomu pieaugumu. Lokalizācija ļauj veikt būtiskus kvalitātes uzlabojumus, iegūstot ''Geranja-1/-2/-3'' apzīmējumus. Pēc fakta, karadarbības trešajā gadā tipveida uzbrukums sasniedzis- 500 dronu slieksni. Perspektīvā prognoze, 2025.gada izskaņā vai ātrāk uzbrukums ietvers -1000 dronus ! Ukrainas izvērstā pretdarbība šodien spēj atvairīt no 85% līdz 95% raidīto dronu. Rezultātam piemīt būtiska tehniska detaļa, aptuveni 50% dronu tiek fiziski iznīcināti bet otru pusi veido REP* līdzekļu ieguldijums. Pamatā, REP sistēmas GPS signāla neitralizācija norit pielietojot- signāla spēka degradēšanu kā arī imitēšanas- DRFM tehnikas izmantošana. Jaatzīmē, ka pretinieks nemitīgi veic tehniskos un taktiskā pielietojuma uzlabojumus.
krievijas , trieciendronu uzlabojumi.
Rezultātā, pieaug raķešu un dronu navigācijas noturība, precizitāte. Piemēram , izvērstie sauzemes REP līdzekļi līdz ar trieciendronos ''Geranja'' GPS signāla anttenu skaitlisko pieaugumu zaudē efektivitāti. Pretpasākumu ietvaros Ukraina REP līdzekļus izvērš vieglajā, izklaides aviācijas platformās. Risinājums kurš ļauj ievērojami uzlabot un ātri koncentrēt/manevrēt ar REP pārklājuma lauku. Novēršot sauzemes REP līdzekļu galveno trūkumu, statisko pozīciju. Liedzot pretiniekam REP pozīciju apiešanas manevru. Neskatoties uz pretpasākumiem, pretinieka aktivitāšu rezultātā Ukrainai ir jareiķinās ar vienlaicīgu trieciendronu skaita un kvalitātes pieaugumu. Būtiski, ka uzlabojumi GPS signāla uztveršanas noturībā un autonoās, ''Andropilot'' vizuālās navigācijas (DSMAC- princips, stipri liesināts variants) programatūras ieviešanas rezultātā prognozējams būtisks REP nomānīto trieciendronu skaita sarukums. Tātad,vienlaicīgs fiziskā skaita un REP noturības pieaugums izraisīs PGA sistēmas pārslodzi. Agresora labā darbojas arī Ukrainas ''sabiedrotā'', ASV praktizētā politiskā neskaidrība tai svarīgu ieroču elementu piegādēs. Ar to efektīvi liesinot Ukrainas Bs fiziskās aizsardzības arsenālu. Cīņā ar spārnotām raķetēm un trieciendroniem , industriālo rajonu aizsardzībā lielu lomu spēlē zenītraķetes. Šodien ASV atsaka piegādāt netikai modernās AIM-120C5/C7 ''AMRAAM'' kuras veido F16 un ''NASAMS'' pamatu bet arī no bruņojuma noņemtās un pārstrādei paredzētās AIM -7''Sparrow''. Tieši novecojušu raķešu pieejamība ierosināja kalibra maiņas programu-''FrankenSAM''. Tās ietvaros uzturot BS zenītsistēmu skaitlisko apjomu. Atkāpe, šodienas realitātē redzam ka pretēji gaidītam 64-72 aktīvi eksplotējamam F16 skaitlim, reālā kaujas apritē atrodas mazāk par 24-F16 iznīcinātājiem. Izskaidrojas ar rindu kompleksu problēmu, pirmkārt pilotu apmācības procesa ilgums un kā sekas nelielais pilotu skaits. Lielu lomu spēlē ASV veiktā mērķtiecīgā sabotāža: apmācības procesa kavēšana, eksplotācijai nepieciešamo rezervesdaļu piegādes un tehniskās prīkojuma liesināšana ar pēcāku palīdzību, daļēju atjaunošanu= zaudēts laiks un fiziski zaudējumi. Skarbs fakts , tikai minēto ASV pasīvo darbību rezultātā nelielā F16 kaujas pilotu kopa ir zaudējusi vairāk kā 10% no kopskaita ! Aizkulises, ASV arī torpedēja Ukrainas inicatīvu nolīgt ārvalstu, NATO valstu ''pensionētos''- F16 pilotus. Vietā atzīmēt, ka Ukrainas piedzīvotās neveiksmes aviācijas komplektācijā ir laba mācībstunda citiem. Skarbā realitāte aktualizē vienkāršās aviācijas nozīmi. Izdaudzinātai trieciendronu problēmai pastāv vienkārš risinājums. Pamatā atrodas iekšējie un ārējie resursi. Daudzskaitlīgu ,zemi un lēni lidojošu mērķu iznīcināšanas prioritāte pieder vieglai mācibu-triecienaviācijas lidaparātu modeļiem. Vairumā gadijumu tie paredzēti pilotāžas apmācībai, iemaņu uzturēšanai ar triecienlidmašinas palīgfunkciju. Šādu modeļu lidaprāti izceļas ar nelielām iegādes un eksplotācijas izmaksām. Pateicoties nelielam svaram un uzbūves vienkāršibai tie piemēroti ekstremāliem eksplotācijas apstākļiem ārpus aviobāzēm. Galvenais, valsts var piesaistīt kaujas lidojumiem bāzes pilotāžā apmācīotus pilotu resursus. Tam aptverot militārās, civilās , privātās izklaides ,PPL licences turētājus un aviācijas pilotu ''pensionāru''resursu. Uzskaitītām prasībām pieder lidmašinu ''Cessna'' A-37B un SAAB-105 kā arī L-39 uc. modeļi. Sevišķi izceļot Vjietnamas kara- ''Cessna'' A-37B ''Dragonflay''- etalona modeli. Lidaparāta ātruma rādītāji atrodas no 185km/h līdz 745km/h robežās. Gabarītos neliela ar ievērojamu kaujas sniedzamību bet izmantojot ārējās piekares degvielas bākas kaujas sniedzamību var konvertēt patruļas laikā.
Lidmašinai ir 10 ārejās piekares punkti. Nesamā bruņojuma nomenkalatūra var ietvert aviobumbas, vadāmās ''gaiss-gaiss'' raķetes, 20mm lielgabalus,12,7mm kā arī iebūvētu 6x7,62mm '' MiniGatling'' ložmetēju. Pēdejam nodrošinot drošu ''Šahed-136/Geranja'' modeļu pārtveršanu. Atšķirībā no F16 raidītiem 20mm lādiņiem, vairāku 7,62mm ložu trāpijums bojā konstrukcijas dzinēju, vadības virsmas bet ir par vāju lai izraisītu tērauda apvalkā ietverto kaujas daļas detonāciju. Jaatzīmē, ka šo lidaparātu gabarīti un svars ļauj praktizēt bāzēšanos vietās kuras klasiskiem iznīcinātāji-bumvedējiem liegtas.Piemēram, 90km attālumā no frontes līnijas. Niecīgie ģeometriskie izmēri viegli maskējami apvidū. Nelielais svars ļauj izmantot netikai cietā klājuma bet arī blietētas grants un pat sagatavotu zālāju skreiceļus. Šodien, Ukraina ir pirmā valsts kura karadarbībā trieciendronu neitralizācijai izmanto helikopteru grupas ar tajos izvietotiem ložmetējniekiem Pretstatot helikopterus vieglām treniņ-triecienlidmašinām priekšroka ir acīm redzama.
Atbilstoši laikmetam šādos lidmašinu modeļos integrējami civilā 4G/5G tīkla, datu apraides šūna/planšetēm, nodrošinot darbību kordināciju, mērķnorādi. Autonomai darbībai apgādājot ar dārgāko elementu , piekares TV/CCD /IR konteineri. Ar minēto darbību kopumu panākot maksimālu atkarību minimizēšanu no sarežģītiem eksplotācijā, laikietilpīgiem apgūvē un politiskai konjunktūrai pakļautiem ārējiem resursiem. Priekšroka dodama efektīviem, vienkāršiem risinājumiem. Ilglaicīgi, neatkarīgi no administrācijām ASV darbībās konstatējama mērķtiecīga Ukrainas aizsardzības arsenāla liesināšana. Uzskaitāmā liste ar ne-darbiem ir pagara. To mērķis, veicinot industriālās, sociālās infrastruktūras un civiliedzīvotāju zaudējumus. Tādejādi noliekot Ukrainas politisko vadību starp divām frontēm, ārējo un iekšējo, realizējot ''āmura un laktas'' principu, galamērķis apmierināt agresora prasības.
Piedzīvots jau kārtējais apjomīgais trieciendronu un raķešu uzbrukums, atkal zaudēts F-16 ar pilotu ! Uzbrukuma atvairīšanas procesā F16 pilotam izdodas neitralizēt- 7 mērķus. Japiemin, ka F16 standarta aprīkojums ietver tikai-4 VR tātad paredz no 2 līdz 4 mērķu satriekšanu. Pretēji VR raidijumu ,distancionālai mērķa satriekšanai, tuvcīņas- artilērijas distance ( apt.300m) apvienojumā ar zemo augstumu ,nelielo ātrumu un mērķa satriekšanas blaknes apdraud iznīcinātāju. Šodien, zaudēts jau otrais F16 ar pilotu ! Pilotam pieņemot lēmumu novadīt Šahed/Geranja detonācijas ģenerēto blakņu bojāto F16 lidaparātu nost no apdzīvotās vietas, laika trūkums. Jautājums, vai varēja būt citādāk ? Jā ! Satriekšanas blakņu riska problēma atrisinātos ja F-16 apgādātu ar viekāršām, lētām APKWS - lāzer novades raķetēm ! Te japiemin 20.000 APKWS raķetes kuras D.Tramps neilgu laiku iepriekš novirzija uz Tuviem Austrumiem.
Tā nu sanāk, ka Ukrainas BS nelielais F16AM parks tiek aktīvi liesināts kopā ar pilotiem! Aktīvā parka lielums ir aprobežots ar padsmit vienībām, pieskaitam pilotu apmācības ilgumu tad šodien sanāk, ka ''Šahed-137/Geranja vinnē iemesto golu attiecībā ! Vienkārša aritmētika ļauj apgalvot, ka saglabājot F16 ieroču listi nemainīgu bet agresoram audzējot uzbrukuma skaitliskos apjomus Ukraina BS riskē plikt bez aviācijas vairoga ! Agresors mērķtiecīgi liek uzsvaru uz trieciendronu apjomu audzēšanu.Pēc jomas speciālistu apreiķiniem ''Geranja'' ražošana sasniegusi 100 dronu d/n.
Ukrainas Bs atrodas Francijas un Lielbritānijas sniedzamībā liesinātās Spr. Scalp /Storm Shadow. Pēc ilgām pārunām arī Vācija ir nolēmusi sniegt savu artavu Ukrainas spr. arsenāla papildināšanā. Sākotnēji paustā informācija liecina par Vācijas gatavību nodot 100 Spr. ''Taurus'' ar to izraisot varenu ''piedegumu'' agresora informatīvā lauciņā. Kopš Rietumvalstu palīdzības saņemšanas sākuma katra ieroču sistēma piedzīvoja propagandas uzbrukumu kuras mērķis ir tehniskā pielietojuma efektivitātes un skaita nozīmes minimizācija. Saistībā ar Vācijas nodomiem no Z-propagandas dzīlēm, blogosfērā uzpeld apgalvojumi , ka lūk KEPD-350''Taurus'' skaitliskais apjoms : 100 Spr.''Taurus''(Scalp/StrmShadow analogs) ir nepietiekams , bet labākajā gadijumā pietiek vienam triecienam ! Ar to Z-propagandistiem cenšoties minimizējot ieroča reālās veiktspējas radītās nevēlamās psihaloģiskās blaknes. Vērtējās kā preventīvi PSYOP pasākumi psihaloģiskā klimata stabilizēšanai Z-armijā un sabiedrībā. Te svarīgi atzīmēt ,ka LATVIJAS infosfērā cienijami kungi, militārās jomas ekspertu kategorijas pretendenti bez kritiskas izvērtēšanas virza šo kremļa PSYOP vadlīniju, neatspēko bet veiksmīgi tiražē ! Spriežot pēc Francijas un Lielbritānijas nosutītām 2x25/30 Spr. ''Scalp EG'' un ''StormShadow'' pielietojuma skaitliski satriecamo mērķu listi veido no 20 līdz 27 objekti ! Dokumentāli , vidēji 1 mērķa satriekšanai patērējot līdz 3 Spr. ! Tātad ņemot vērā 100 Spr.KEPD-350 ''Taurus'' skaitlisko raksturlielumu satriecamo mērķu skaits var svārstīties no 33 līdz 58 mērķiem ! Citiem vārdiem, vairāk kā pietiekami lai satriektu 290km distancē , aviobāzē 3 līdz 4 izvērstas triecienaviācijas eskadriļas ! Bet alternatīvā- 90 komandpunktus, dzelzceļa vai autosatiksmes tiltus, degvielas vai munīcijas depo. Atšķirība, kremļa vadlīniju izplatītāji, propagandisti vērtē 100 Spr. pēc saviem tehniskiem standartiem ! Tipveida Krievijas spr. precizitāte atrodas CEP=50/75m robežās ! Tas ir vairāk kā precīzi- kodollādiņa nogādei. Kā arī infrastruktūras NPR,TES, HES uc. objektu t.sk.arī daudzdzīvokļu māju- kvartālu graušanai, civiliedzīvotāju teroram. Bet nekādīgi neder tipveda militāriem mērķiem-nelielu, kompaktu- aviobāzēs aizsargāti avioangāri, komandcentri uc. satriekšanai. Piemēram ,Ukrainu ar Rumāniju savienojušā Zatoka dzelzceļa tilta satriekšanai pāri Dņestrai agresors patērēja ievērojamu laiku un resursu apjomu ! Turklāt, tilta satriekšanai piesaistot jaunākā modeļa Kh-59Mk2 taktiskās sniedzamības spr. ar CCD/TV novadi fināltakā. Militārai raudzei, punktveida mērķu (CEP=1-2m) satriekšanai nepieciešama precizā navigācija apvienojumā ar precīzā uzbrukuma takas vadības sistēmu. Pamatā nodrošina mērķa satriekšanu netikai plaknē bet arī no 15* līdz 45* no vertikāles. Ukrainai piegādājamo Spr. ''Taurus'' galvenie tehniskie raksturlielumi ir identiski ar Scalp-EG/ Storm Shadows. Bet pieminētā ''Taurus''- 500km sniedzamība līdzīgi kā Scalp-EG/ StormShadow saistās ar raķetes izstrādāju valsti, eksploatantu. Raķeštehnaloģiju ierobežošanas līgums liedz piegādāt raķetes ar sniedzamību virs-300km. Likumdošanas ietvaros ''Taurus'' līdzīgi kā Scalp/Storm Shadow pirms piegādes ārvalstij notiks sniedzamība liesināšana līdz 290km distancei.
Līdz ar Krievijas izvērsto karadarbību Ukrainā un sekojošiem ASV izteikumiem par aiziešanu no Eiropas-NATO aktualizējās patstāvīgu k-iebiedēšanas/atturēšanas spēku kapacitātes jautājums. Katrai no 5 galvenām Drošibas padomes k-lielvalstīm ir atšķirīgi k-arsenālu kapacitātes. Atšķirību veido netikai skaits bet arī izmantoto tehnaloģiju un vadības suverenitāte.Reģionāli, Eiropas gadijumā tikai viena no divām k-lielvalstīm ir apveltīta ar 100% k-arsenāla suverēno patstāvību. Šodien, kad pēc 2Ps.k.kara izveidotā drošibas sistēmas atrodas krīzē, Francijas ilglaicīgi realizētā k-arsenāla tehnaloģiskā neatkarības politika piedzīvo triumfa mirkli. Eiropā iepretim Lielbritānijai tikai Francija var lepoties ar kodolspēku suverenitāti. Francijas k-spēki ietver jūrā bāzēto stratēģisko un aviācijas, vidējā rādiusa komponenti. Tās rīcībā atrodas ātomzemūdenes ar ''Trident''D5 analogiem M51.2 balistiskām raķētēm un k-lādiņiem. Eirostratēģiskos-taktiskos uzdevumus veic GS un JS klāja aviācijas ''Rafele-C/-M'' ar 180km līdz 500km sniedzamības ASMP-A/P virskaņas raķetēm. Attīstot k-komponenti, primārais uzsvars ir nacionāli kontrolētās tehnaloģijās. Aptver plašu klāstu: kodolrektoru būvniecību, ātomzemūdens, kodolavionešus ,aviācija, balsistiskās, virskaņas taktiskās raķetes un to komponenti, modernu, kompaktu kodollādiņu projektēšanu, ražošanu un tehnisko apkope. Tam nepieciešama attīsīta zinātniskā, tehniskā un industrijas bāze. Kā neatņemama sadaļa ir kosmiskā industrija kura nodrošina nacionālos BS un kodolspēkus ar optiskās, radiolokācijas , radiotehniskā spektra izlūkošanu, precīzās signālnavigācijas-Gallileo, agrās kosmiskās brīdināšanas un sakaru pavadoņu zvaigznāju. Nodrošinot suverēnu informatīvo mērķarhīvu atjaunināšanu un k-spēku vadību. Pretstatā Francijas radītam pilnvērtīgam k-arsenālam Lielbritānijas iespējas ir tehnaloģiski un organizātoriski ierobežotas. Lielbritānijai ilglaicīgi piekopjot ekonomiski racionālu k-spēku attīstības politiku. Tās pamatā atrodas ASV un Lielebritānijas savstarpējā tehnaloģiskā sadarbība k-spēku jomā. Pamatā aprobežojoties ar ASV ieroču un konstrukcijas elementu, agregātu kā arī ražošanas tehnaloģiju izmantošanu Lielbritānijas k-spēku uzbūvē. Lielbritānijas k-spēkus veido-JS ātomzemūdenēs izvērstais stratēgiskās nozīmes kodolarsenāls. Šodien, apgalvojums, ka Lielbitēnija apveltīta ar suverēniem kodolspēkiem ir maldīgs. Kā minimums pastāv 3 tehniskie elementi kuri to noliedz. Pirmais, iznomātās balsistiskās raķetes''Trident''D5 perjodiski rotē uz ASV tehniskai aupkopei un verifikācijai. Otrais, Lielbritānija izmanto ASV mērķdatu arhīvu kā arī ir integrēta apviento spēku vadības sistēmā. Trešais , Lielbritānijas ekonomisku apsvērumu ietekmē kodolindustrijai trūkst Ttritija gāzes ražošanas un reciklēšanas spējas to saņemot no ASV. Kodolarsenāla -kaujas bloku tehniskās apkopes cikls ietver no 3 līdz 3,5 gadu soli. Cikla ietvaros, kodoltermiskā lādiņā(kaujas bloks) tiek pārlādēta Tritija gāze. Tai kalpojot par kodolsprādziena ''forsāžas'' palaidējelementu un nodrošina detonācijas jaudas iestatīšanu. Tikai atkarība no Tritija gāzes piegādās/nepiegādās un kad ... nostāda 100% atkarībā kuru nacionālā kindustrijas kapacitātes nevar novērst minēto 3,5 gadu solī ! Kā arī nacionālos k-blokos ietvertie no ASV patapinātie tehniskie elementi, lādiņa čaulas, precīzie palaidēji, tritija rezervuāri utt. to apkope un aizstāšana atrodas ASV kontrolē.
Britu -atkarīgie kodolspēki...
Lielbritānijas k-arsenāla tehniskās integrācijas pakāpe ASV k-spēkos noliedz to izmantošanu bez partnera piekrišanas ! Netikai pielietošana bet arī arsenāla tehniskā gatavība, kaujasgatavība ir 100% atkarīga no ASV ! Šodienas kontekstā, ASV demonstrētie politiskie manevri pilnībā noliedz Lielbritānijas JS k-arsenāla kodolattūrēšas funkcijas Eiropas kontinentā. Atšķirībā no Francijas situāciju sarežģi arī Eirostratēgisko ,taktisko k- ieroču trūkums Lielbritānijas arsenālā. Ja Francijas tektiskā līmeņa k- atturēšanas funkcijas veic Rafael-C/-M tad Lielbritānijas KJS klāja F-35B un gaidāmā F35A ierašānās, savietojamība ar britu parauga perspektīvo k- avb. saistas ar laiku un saskaņošanu ar ASV. Vienkāršākais un ātrākais risinājums iegādātos F-35A apgādāt ar ASV kodolaviobumbām, neatrisina suverēno pielietojuma problēmu ! Viens no indikātoriem, Lielbritānija steidzamības kārtā uzsāk vidējās sniedzamības Spr. un BR ELSA (2000km) izstrādes programu. Paralēli tiek aktivizēta nacionālā kodolindustrija, jaunas kodolgalviņas (kodol-bloka) izstrādes programa. Lielbritānijai jauno Spr. pozicionē kā Eirostratēģisko-atturēšanas ieroci ar skaidri nodefinētu piederības adresi. Praktiskos lielumos, Lielbritānijai atjaunojot k-elementa spējās ierobežotu suverinitāti. Lielbritānijas uzsāktais sprints var vnk.---neuzspēt laikā bet Francijas taktiskais k-arsenāla ''lietusargs'' aprobežojas ar 60 kaujas blokiem. Skaitliski pārāk mąz un paredzēti Francijas aizsardzībai,nevar attiecināt kodolatturēšanas funkcijas uz visām 23 Eiropas- NATO valstīm. Ierosinātā ELSA programa paredz līdz 2030 gadam likvidēt vidējās sniedzamības konvencionālo raķešu kapacitēs trūkumu Eiropas lielvalstu arsenālos. Kā risinājums var būt Lielbritānijas un Francijas ELSA un LCM programu ietvaros precīzo Spr. aprīkošana ar jaunradītiem mazjaudas k-lādiņiem. Šādu no 1400km līdz-2000km sniedzamības raķešu baterijas varētu izvietot pmk.- Polijā. Kalpo kā atbilde uz Krievijas veikto vidējās un mazākas sniedzamības raķešu izvēršanu Eiroopas kontinentā.
Jatzīstas, ka Krievijas agresija Ukrainā atklāja Pasaules līdera ASV ēnas puses. ASV drošibas memoranda galvenā garanta intereses jau pirmsākumos neparedzēja Ukrainas izdzīvošanu un jo vairāk uzvaru vai taisnīgu mieru ! Turpmākās darbības tikai apliecināja nostādītos mērķus-panākt Ukrainā miera izlīgumu, precīzāk, kapitulāciju ar agresora diktētiem noteikumiem. Pirmais jūtīgais trieciens Ukrainas aizsargiem saistās ar ASV mākslīgi inscinēto -155mm lādiņu krīzi. Pateicoties Ukrainas Bs tenniskaj jaunradei izdevās veiksmīgi kompensēt ar FPV doronu uznācienu kaujaslaukā. ASV vadlīnija palīdzības jomā palika nemainīga. Ukraina šodien saduras ar ASV pretdarbību pretgaisa aizsardzības vairoga stiprināšanas jomā. Šoreiz , skarot trieciendronu ''pretindes'' perspektīvo elementu-APKWS lāzer-korekcijas lādiņus. Novirzot Ukrainai rezervētos 20.000 APKWS lādiņus Tuvo Austrumu klientam. Vai sagadīšanās ? Īpaši svarīgi ja pēdejā pusgadā vērojama stabila trieciendronu ''Geranj''/Šahed-136/ apjoma pieaugumu. Par normu kļuvuši uzbrukumi ar 300 līdz 460 trieciendronu iesaisti, saglabājoties stabilai skaitliskā apjoma pieauguma tendencei. Prognoze , tuvāko triju mēnešu laikā standarta uzbrukums ietvers līdz 600 trieciendronu bet līdz gada beigām sasniedzot 1000 trieciendronu uzbrukumā ! Dotajā momentā Ukrainas PGA pretdarbība ir veiksmīga, neitralizē līdz-95 % trieciendronu. Neskatoties uz demonstrēto rezultātu ir skaidrs, ka atvairīšana patērē iespaidīgus resursus, pirmkārt zenītraķešu un aviācijas ! Pretinieka mazcenas trieciendroni pietiekami ātri izsmeļ zenītraķešu rezerves un divtik svarīgi nelielā aviācijas parka resursu ! Nopietna problēma kura gaida risinājumu ! Ko nozīmē APKWS lāzer-korekcijas lādiņi Ukrainas PGA sistēmas stiprināšanā ? Viena no ''vairoga-zobena'' cīņas pamat problēmām ir izmaksu atšķirība ! Uzbrukt vienmēr ir lētāk par aizsardzību ! Neskatoties uz Ukrainas PGA panākumiem, izmaksu pretstai saglabājas nemainīgi, nerodot jaunus izmaksās efektīvus risnājums un pretiniekam audzējot skaitlisko apjomu, ātrāk vai vēlēk izdodas pārvarēt aizsardzību. Piemērs, 2 Ps.k. ASV un Lielbritānijas bumvedēju operācijas Vācijas industriālās infrastruktūras graušanā. Līdz ar APKWS lāzerkorekcijas lādiņiem iegūtu cenas un skaita priekšrocību ! Pirmkārt, noreducējot zenītieroča cenu līdz vai zem trieciendrona izmaksām bet otrkārt iegūstot munīcijas apjomu un starta platformu skaitu. Nepieciešamie elementi kuri ļauj neitralizēt trieciendronu radīto apdraudējumu. Korekcijas lādiņa APKWS klātbūtne aviācijas bruņojuma listē būtiski kāpina F16 uguns kapacitāti. Iznīcinātāja F16 bruņojuma skaits aprobežojas ar 4-6 VR Saidwinder/AIM120 ar to nodefinējot teorētiski maksimālo satriecamo mērķu skaitu. Nelielais nesamais arsenāls ātri izsmeļ h- resursu .Nemazsvarīgs faktors ja zinām, ka Ukrainas GS -F16AM(MLU) ir modeļa agrīnā versija un tā eksplotācija saistas ar paaugstinātu tehnisko atbalstu. Iegūstot F16 bruņojuma listē APKWS lādiņus pieaug no 3x līdz 4x reizēm, atbilstoši arī satriecamo mērķu skaits ! Vienas PGA missijas ietvaros F16AM spējās ir satriekt līdz 18 mērķus ! Lidmašinas ugunsvadības sistēma un uzkabei paliekot nemainīga ! Ieroča pielietošanu nodrošina ārejās piekares Op/El ''Litening''-mērķēšanas konteineri. Politiskā sadaļa, muļķīgi ir likt visas olas vienā grozā , būt atkarīgam no viena piegādātāja labvēlības. Divtik muļķīgi kad ASV vadlīnija ir panākt Ukrainas(lasīt Eiropas) kapitulāciju, ''mieru'' uz agresora noteikumiem !
Ukrainai piesaitot Eiropas finanses iegūst iespēju iepirkt APKWS analogus ''Cirit'' vai LCGIR risinājumus. Autors, neatrisinot lēto zenītlīdzekļu problēmu Ukraina riskē tuvākā nākotnē atrasties politiskās krustcelēs ar sagrautu industriālo un sociālo infrastruktūru kā arī civiliedzīvotāju zaudējumiem. Trieciendroniem lēnām ģenrējot agresora plāniem labvēlīgus priekšnoteikumus.
P.S. 2024 gada beigās Ukrainas Bs ierindā atrodas līdz 48 APKWS starta kompleksi kuri izvērsti uz civilo 4x4 pikapu un HAMMVE bāzes..
Karadarbība gaisā neskatoties uz taktisko-iznīcinātāju piegādēm aprobežojās ar PGA funkcijām, spr. un trieciendronu atvairīšanu valsts gaisa telpas dziļumā. Ierobežojumi kuri skāra pretdarbību agresora aviācijai saistās ar lidmašinu tehnisko aprīkojumu un bruņojumu. Saņemtie F16AM(MLU) ietvēra rindu tehnisko liesinājumu kuri skar sakaru sadaļu, REP sistēmu un bruņojumu. Kā minimums divi no trim elementiem ir vitāli svarīgi cīņā ar pretinieka iznīcinātājiem. Pirmais no tiem ir datu apmaiņas programatūras protokola Link-16 radītās kopbildes trūkums, iztiekot ar verbālo un vektora norādēm. Pilnvērtīgas Datu līnijas trūkums būtiski ierobežoja ASC-890/S100''Argus''AWACS sistēmas efektivitāti. Kā otrais jamin iznīcinātāja liesinātā REP sistēma ALQ-167V5 ''Angry Kitten'' programatūras uzlabojumi ļauj draudu imitēšanas-treniņu sistēmu piemērot ierobežotai platformas aizsardzībai. Pielietojums iznīcinātājā vētējams kā paliatīvs risinājums. Bet vairāk kā nepietiekama pretdarbībai Su-35/-30MS2 spēcīgākiem radiolokācijas modeļiem. Nesamo ieroču liste aprobežojās ar agrīno VR AIM-120B(70/80km) un AIM-120C5(90km) modeļiem. Pēc Link16 integrācijas F16AM(MLU) ieguva ievērojamu kopējo kapacitāšu pieaugumu. Pirmkārt, iepēju pilvērtīgi izmantot informatīvo priekšrocību izvēlēties precīzu augstumu, ātrumu, vektoru un VR raidijuma laiku ! Kā redzam, informatīvais pārākums ļāva noķert Su-35S ar pārsteiguma elementu. Neskatoties uz Su35 kopējo radiolokātora tehnisko parākumu skaidrs, ka līdz ar Link16 informatīvo izgaismojumu paketē nāca standarta REP ALQ-131 sistēma. Summā, nodrošinot veiksmīgu raidijumu. Vietā atzīmēt arī Pakistānas -Indijas zibens sadursmi kuras rezultātā Indijas Gs zaudēja no 3 līdz 5 iznīcinātājiem. Zīmīgi ,ka to skaitā vienu līdz diviem ''Rafale-C'' un vienu Mirage2000 kā arī divi Su30MKI/MIG-29. Pamākuma pamatā Pakistānas pārākums informatīvā laukā apvienojumā ar VR PL-15...
Ukrainas BS veiktā reidoperācija agresora teritorijas dziļā aizmugurē izraisija lielu rezonansi Pasaules militārās aprindās. Autors, šadas operācijas izvērtē militāri-tehniskās vēstures kontekstā. Pirmkārt, javērtē netikai taktiskais izpildijums bet arī pielietotais ierocis, drona/kvadrokoptera / kopbilde. Operācija ierindojas ieroču vēsturē blakus tādiem ieročiem kā zemūdenes, diversiju-akvalangisti, korekcijas avb. ''Fritz'' X1 utt. Dronu uznāciens uz militārās skatuves sasaucas ar 1Ps. k. laikā dzimušo ''nabagu'' ieroci-zemūdenēm. Tā laika Pasaules lielvara , Lielbritānija kļūdaini novērtēja par zemu zemūdeņu potencionālu nākotnes karadarbībā. Bet jau 14 okt. 1939 gadā kapteiņa Gjuntera Prīna komandētā zemūdene U-47 neviena nepamanīta iezogas galvenājā Lielbritānijas JS bāzē Scapa Flow un nogremdē līnijkreiseri ''RoyalOak'' ar 835 apkalpi ! Ar to Lielbritānijā iepriekš nievātās zemūdenes iegūst draudīga ieroča statusu un veicinot turpmāko zemūdeņu attīstību. Itālija 2 Ps. k. laikā ģenerētais tehniski-taktiskais pienesums raksturojas ar''Decima Flottiglia MAC ''-torpēd laivu, akvalangistu-nirēju flotile. Raksturojas ar izstrādāto jūras speciālo taktiku,tehniku, ekipējumu.
Ieiet vēsturē kā mūsdienu jūras speciālo-spēku operāciju pamatlicēji. Ar minimāliem resursiem, maksimālu rezultātu. Nākamais ieroču elements, koriģējamās aviobumbas kuru pielietojums aizsākās ar Vācijas pretkuģu koriģējamo avb.-''Fritz''X1. Pirmie pielietojumi demonstrē iespaidīgus panākumus ! Parādās jauna tendence pretēji lielizmēra aviospēku iesaistei pietiek ar 1-2-3 lidmašinām un 2-3 avb. ''Fritz''X1 lai nogramdētu līnijkuģus... ''Roma'',''Itālija'' uc. Ukrainas tektiskā jaunrade demonstrēja dronu -pielietošanas globālo iespēju. Izmantojot pretinieka bet perspektīvā x-valsts vai globālo Starlink , Tūkstoš buru--''Sail'' sakaru tīkla, šuntelefoniju apvienojumā ar modificētu komercklases dronu. Skaļš dronu un šuntelefonu tehnaloģiju mijiedarbības, militārā pielietojuma pieteikums ! Izvērtējot Ukrainas dronu triecienu rezultātu un kopējo militāro pienesumu. Ņemot vērā ka Krievijas Gs stratēgiskās aviācijas skaitlisko parku veido līdz 52 lidaprāti Tu-95MS un Tu-160 tad minimums no 7 līdz 8 iznīcinātie Tu-95MS veido 7% no kopējā parka bet pieskaitot bojātās armatūras skaitu ,minimums 7-10 Tu-95 iegūstam no 28% līdz 30% stratēģiskās aviācijas parka ! Autors, neskaita Tu-22M3 jo pēc tehniskā fakta modelim trūkst stratēģiskās aviācijas kapacitātes. Ja zaudējumu izvērtējam pēc modeļiem ,tad Tu95MS veido līdz 3/4 parka (36-38) sanāk, ka triecena rezultātā ir iznīcināti vai konvertēti rezervesdaļu donoru statusā no 50% līdz 52% Tu95 MS parka ! Praktiskos lielumos tas nozīmē ,ka atlikušie 20-23 Tu-95MS turpmāk pamatā veiks dekora funkcijas.Bet kopumā Krievijas stratēģiskās aviācija ir zaudējusi militārā ieroča , fiziskā apdraudējuma statusu. Atlikušie tehniskie aktīvi ir pārstāvēti ar 14-16 Tu160/-160M. Kopējais stāvoklis aviorūpniecībā raksturojas ar ilgstošas degradācijas radītu mazspēju.Tai skarot netikai civilo aviobūvi bet arī militāro. Civilās aviobūves sadaļa raksturojas ar nespēju tiražēt Suhoi SJ-100, Tu214, MS-21 uc. modeļiem. Militārā, neviens no smagsvara modeļiem Tu-95/-22 vai Tu-160 netiek ražoti ! Tie nedaudzie, deklarētie 10 Tu160M kuri tiek pasniegti kā jaunražoti top no p.gs. 90 gados nepabeigtiem montāžas komplektiem. Atlikušo armatūru tehniskā modernizācija nav paredzēta bet lidspēja nodrošinās ar modeļu kanibalizācijas rezervēm. Veiktais trieciens kalpo par nozīmīgu militārās taktikas papildinājumu. Jau kuro reizi militāri tehniskajā vērturē deomonstrējot, ka sākotnēji vājš ierocis drosmīga taktiskā pielietojuma rezultātā atklāj tā perspektīvo potencionālu.
Operācija- ''Zirnekļa tīkls'' !
Autors, jasaprot , ka pretinieks ātri mācās no klūdām un prot novērtēt ieroča attīstības perspektīvu. Ir tikai laika jautājums kad divejāda pielietojuma tehnaloģija tiks integrēta atbilstošos ieročos kā arī diversiju taktikā. Šodien , pretinieka autorizētas interešu grupu iespējās ir preventīvi paralizēt jebkuras attīstītas valsts infrastruktūras darbību ar to radot labvēlīgus priekšnoteikumus savu mērķu realizāšanai. Lai ar kā bet turpmāk 2025 gada 1. Jūnijs atzīmēsies kā : Krievijas stratēģiskās aviācijas sagrāves diena !
P.s.- atskaitot stratēģiskos bumvedējus operācijas ''Zirnekļtīkls'' blakuspienesums ir maksimāla lidojošo, informatīvo komandcentru A-50U parka minimizēšana. No sākotnējā 11- funkcionējošu A50/-U lidaparātu parka uz šodienu atlikušas 6 vienības bet realitātē kaujai gatavo lidaparātu skaits nepārsniedz 2-3 vienības !
Šodien, lielākā Pasaules daļa dzīvo ar posttraumatisko sindromu. Iemesls, ASV deklarētā nostāja attiecībā pret sabiedrotiem un Krievijas izraisīto agresiju Ukrainā. ASV prezidenta D.Trampa jaunā administrācija veic kardinālus soļus dominējošās Pasaules kārtības demontāžas virzienā. Jaatzīmē , ka pēc 2 Ps.k. ASV radītā sistēma šodien vairs neatbilst ASV tālākatīstības mērķiem, kopumā ne tikai bremzējot bet izraisot ekonomisko lejupslīdi. Galvenais ASV izaicinājums ir ātri augošā ĶTR finansiālā un tehnaloģiskā varenība ! Pēc ASV valdības pasūtijuma, auditorkompānija PwC veica pētijumu, prognozējot izmaiņas Globālajā tirdzniecības un finansu jomā laika posmā līdz 2050 gadam. Saglabājot nemainīgu pastāvošo lietu kārtību ASV ekonomiskā un secīgi militārā varenība ir nolemta lēnai bet nenovēršamai degradācijai. Pēc PwC apreiķiniem līdz minētam 2050 gadam ASV pēc IKP rādītāja atradīsies aiz tādām valstīm kā ĶĪNA un INDIJA ! Turklāt, atsevišķos svarīgos raksturlielumos ''līdera kreklu'' ASV riskē zaudēt krietni ātrāk -2035 gads. Šodien, Ķīna pat krīzes apstākļos pateicoties difirencētiem ārvalstu noieta tirgiem IKP pieaugums ir no 4,5% līdz 5% gadā !Kā apliecina pēdejo mēnešu notikumi ĶĪNA dominē netikai batereju un E-mašinu, robottehnikas-manipulātoru un androīdu jomā bet arī neatkarīgu mikročipu CPU/GPU arhitektūrā , MI programatūras kā arī ''Windows'' operētājsistēmas analoga HARMONI radīšanas risinājumos un daudzās citās zinātnes spices sadaļās. Tikai MI-DeepSeak programatūras uznāciens izraisija ASV tehnaloģiskā sektora akciju kritumu tuvu -1 Triljonam Usd. Turklāt tam burtiski torpedējot veselu perspektīvo finanšu piesaistes tirgus nišu. Tālāk, svarīgā ekonomiskas inovāciju atsaucības rāditājā- Ķīna tālu apsteidz ASV un Eiropu. Ar to domājot patērēto laiku no idejas-prototipa izstrādes brīža līdz lielražošanai (birookrātiskais aparāts). ŠODIEN, ASV atrodas krustcelēs saglabāt esošo sistēmu vai to rupji lauzt, radot vadāmu haosu, Pēc jaunajiem spēles noteikumiem ASV virsuzdevums ir pārņemt Krieviju un rindu vēsturisko interešu rajonus.-Grendlandi , Panamas kanālu ,iespējams pat KANĀDU. Precīzāk, radīt labvēlīgus apstākļus lai Kanāda demokrātiskā ceļā zaudētu ekonomiski attīstītākās Albertas un Kvebeka provinces. ASV intereses Eiropā deklarēja D.Tramps. ASV-Globālo mērķu sasniegšanas ceļā atrodas Eiropa ! No ASV skatpunkta Eiropas konstrukcija ir būtisks apgrūtinājums tās Globālo mērķu realizācijai. Iznīcinot Eiropu(degradējot) ASV iegūst rindu vitāli svarīgu bonusu - pmk.finansu, tehnaloģiju un izraisot iespaidīgu, izglītotu darbaspēka migrāciju. Mežonīgo Rietumu klasika vēstī : divus Bolivārs nepanesīs ! ASV virsmērķis, ģenerēt- ''klibu Bolivāru"-Eiropas konstrukcijas izskatā. Ja godīgi, Europas konstrukcija ir maksimāli birokritizēta un konkurences cīņai mazpiemērota, secīgi ASV nevajag daudz spēka tās destabilizācijai ! Tas ietver kompleksus pasākumus , sākot no tirdzniecības tarifiem un beidzot ar drošibas elementu erodēšanu. Būtiski, ka līdz ar drošibas zaudējumu pārādās Eiropa ''klibā Bolivāra'''- tēls ! Tikai drošibas zaudēšana un nenoteiksmes parādīšanās nozīmē- kapitāla atplūdumu ! Cēloņseku ķēde... Cieša saspēle ar Krieviju un Eiropas lielvaru nostādīšana skarbas izvēles priekšā : karot ar Krieviju bez ASV vai ziedot daļu no A-Eiropas. Izvēle ir skadra ! Formāli pēc tīri tehniskiem rādītājiem : tirgus lielums, pirktspēja ,rūpniecība, tehnaloģijas un armijas skaitliskie rādītāji, Eiropa apsteidz ASV bet kā zinām, Vells jau slēpjas sīkumos ! Eiropas traģēdija ir mazspēja, tuvredzība un nevēlēšanās pieņemt skarbus, reizēm riskantus lēmumus pat tad, ja tie tuvākā nākotnē nestu būtiskas dividendes ! Mazspējīgas konstrukcijas ir nolemtas sabrukumam..