Sekotāji

pirmdiena, 2014. gada 3. marts

Budžeti un iespējas-III.

Jauna bruņtehnikas iepirkumi ārvalstīs ir dārgi. Pastāv lētāka alternatīva ,iepirkt lietotu bet funkcionālu kaujastehniku.Labu ilustratīvu piemēru sniedz Igaunijas Bs. Otrs ,iegūt dāvinājumu no armijas rezervju noliktavām, piemērs Lietuva. Igaunijai iepērkot BTR iegūst tūlītēju un ilglaicīgu , riteņšasijas sniegto ekonomisko efektu. Lietuva, saņemtie kāpurķēžu BTR M-113A1 ir labi piemēroti manevrējošai karadarbībai stipri šķēršlotā apvidū. Daudziem var šķist mazvērtīgs Lietuvas BTR iegādes darijums ar Vāciju.
                                                       
 M113GA1 ir viena no pasaulē plašāk izplatītām bruņtransportieru platformām. Radīts ''aukstā kara'' gados un ietver klasiskai karadarbībai nepieciešamās prasības : manevrs šķēšlotā apvidū, peldprasme,bruņas aizsardzība no strēlniekieročiem un artilērijas lādiņu šķembām. Nodrošina kājinieku nodaļai manevru un ugunsatbalsta funkcijas. Gadsimtu mijā Eiropas lielvalstīs MRK industrijas interešu atbalstam notiek vecā ''kara zirga'' nomaiņa ar ko jaunāku. Jautājums ,vai labāku ? Jaunāks un labāks bruņtehnikas gadijumā ir stipri stiepjami jēdzieni. Vairumam jauno modeļu, apvidus mobilitāti un peldprasmi aizstājot ar ekonomiju, bruņu un ātrumu. Ķēžu BTR parka nomaiņu pret riteņiem pamatojot ar ātrumu un starpremonta noskrējienu 60.000 km v 22.000 km.  Kā redzam šodien ,nākotnes karadarbībai piemērotie risinājumi der Āfrikas, Tuvo Austrumu ,Āzijas karadarbības teātrim ,bet vai Eiropas ? Metonokrišņi, Centrāleiropas un Ziemeļeiropas reģionā reizi, divas vai trīs gadā izkr'it neparedzēts nokrišņu daudzums kuru rezultātā apvidus peldprasmi un kāpurķēdes zaudējošai tehnikai kļūst neizmantojams.

                                                 
 Viens no M113A1 šasijas plusiem ir lielis parks. Skaitliskais rezervju daudzums atspoguļojas bāzes cenā. Ieguvumi, iegādājoties bezmaksas bāzes ''rezervistu'' izbrīvējas resursi  modernizācijas ''pakešu'' piegādei.  To nodrošina lielāki un mazāki M-113 parka eksploatanti : Vācija-FFG/PMMC-G5, Turcija-FNNS ,Izrēla un ASV. Kā redzam no pārskata, katrā no valstīm pastāv oriģinālas modernizācijas paketes. Atsevišķus, palielināta noskrējiena bruņtransportiera kēžu elementus ražo Norvēģija. Modernizācijas procesā bieži vērojams dzinēju jaudas no 288 zs līdz 350-400zs. pieaugums. Jaudas rezerve paredzēta papildus bruņas aplikācijas radītā svara kompensēšanai.
        
                                                   Turcija,kompānijas FNSS pakete.

Modernizācijas paketes aptver komplektāciju : dzinēju, ātrumkārbu, papildus bruņu aplikāciju un citus tehniskos elementus.Vienkāršā piemērā ,100 BTR Piranha-II vai AMV šasijas iegādes cena ir no 0,89 līdz 1,05 milj.$. Šasijas bāzei  ir nepieciešama ''uzkabe'' kura atbilst mērķuzdevumam un  varbūtējam apdraudējumam. Tas ir ''uzkabes'' minimums, RWS vai vienkārši ieroču pārvaldes aploki ar atbilstošiem ieročiem 7,62mm-12,7mm-40mm AGm*, sedzēj ''miglas'' garanātmetēji, pret-RPG tīkla aplikācija*, vadītāja IS (3P) vai termālā nakts redzamības ierīce, nodaļas integrētais sakaru-navigācijas terminālis, IS-diapozona marķieris''savs-svešs''atpazinējs*.  Ņemot vērā verbūtējā pretinieka ieroču tehnisko attīstības līmeni neatņemams BTR uzkabes elements ir lāzeriluminēšanas fakta konstatēšanas un tā neitralizācijas sitēma. Pārskaitīto elementu summa var atrasties no 370.000 $ līdz 650.000 $ robežās par vienību. Tātad 100 BTR vienības ''uzkabe'' izmaksā no 37 milj $. līdz 60 milj.$. ,bet jauna šasija no 89 milj.$ līdz 105 milj.$. summā veidojot līdz 165 milj.$ ! Dāvinājuma gadijumā 100 BTR bāzes šasijas modernizāciju izmaksas atradīsies no 30 milj.$ līdz 50 milj.$ robežās. Finansu atšķirība starp abiem iegādes variantiem no 59 milj.$ līdz 75 milj.$, liekie līdzekļi novirzāmi papildus bruņojuma elementu iegadei. Redzam ka vecie ''kara zirgi'' ir vērtīgs valsts finansu ekonomijas instruments.

pret RPG tīkla aplikācija*- paredzēta rokas prettanku granātmetēju un prettanku raķešu efekta minimizēšanai.Izmana reatīvās garanātas leņķi un dzēš  sadursmes ātrumu. Pateicoties RPG raidītā ''lādīņa'' mazajam svaram un ātrumam kaujas efektivitāte tiek minimizēta. ''Low-tec''- sniegtie ieguvumi ,niecīgs svars ,viekārša izvēršana, zema cena un efektīvs pret konkrēta veida ieroci.

AGm*- Automātiskais Granātmetējs.(30-40mm) Tradicionāli bruņtransportieru ieroču ekipējums aprobežojas ar 7,62-12,7mm ložmetējiem un 40mm AGm.
  
IS-diapozona ''savs-svešs'' marķieris*- ceļazīme( V ) izdalās dienā un naktī IS-diapozonā, paaugstināta vizuāla identifikācija. Izvēršas uz ruņtehnikas kombinētas gaiss-sauzeme operāciju laikā. Uzdevums minimizēt ''darudzīgās uguns'' radītās blaknes.

                                           .
        
 


Nav komentāru:

Komentāra publicēšana