Sekotāji

Powered By Blogger

ceturtdiena, 2012. gada 16. februāris

Pazemes objekti un to satriekšana-II.

Bunkurbūves tehnaloģija ir radniecīga kalnrūpniecībā pielietotai.Pamatā iedalās divās bāzes tehnaloģijās. Kā pirmā ir orjentētas detonācijas iežu izstrāde ,bet otrā pielietojot TKM. Ar sprāgstvielu detonēšanas principu tiek veidotas lielapjoma telpas '' bunkuri'' kuru papildkomunikācijas nodrošina ar TKM izmantošanu. Jauktā tehnaloģija ļauj veidot dažādus pēc savas uzbūves struktūras un nozīmes pazemes objektus. Bunkurbūvi pavadošā zinātne ir militārā ģeoloģija kuras galvenais uzdevums ir iežu struktūras izpēte un turpmākās izbūves vietas noteikšana. Militārajā izlūkošanā, svarīgu objektu atklāšanas pamatlikums ir : atrodiet kalnu un atradīsiet brunkuru. Tas izskaidrojas ar kalnu iežu struktūras monolītumu ļaujot ''objektu'' pasargāt pat no tieša kodoltrieciena. Šīm atziņām kļūstot par vispārpieņemtu- bunkurbūves standartu. Jautājuma aktuālitāti pasaules saziņas līdzekļos uztur-Irāna. Tās izvērstā civilā kodolizpētes programa ir iemesls Izrēlas un ASV neapmierinātībai. Tai mācoties no sava kaimiņa nesenās pagātnes. 1981gadā Izrēlas aviotriecienam sagraujot izbūves stādijā esošus Irākas kodolpētniecības reaktorus Ozirakā. Irānai pētniecības centrus un urāna bagātināšanas rūpnīcu infrastruktūru izvietojot kalna iežos.Kalna iezim sagraujot konvencionālos risinājumus ,bet aktualizējot darbus bunkursitēj aviobumbu jomā. Zināmākā aviācijas bunkursitēj munīcija ir 981 kg- BLU-109A/B aviobumba. Par tās mērķiem kalpo galvenokārt karalauka tipveida bunkurceltnes- nostiprinātie avio angāri , munīcijas un kodolmunīcijas bunkuri ,komandcentri un citas labi nostiprinātas celtnes.

                                          BLU-109 tehniskās detaļas.

 Bunkursitēj  BLU-109/GBU-31* bumbas postošā iedarbība ir nepietiekama sastopoties ar dziļi klints iezī iedziļinātām celtnēm. Šādu objektu satriekšana lielvalvalstu arsenālā tiek rezervēta kodlieročiem. Mainoties laikiem arvien vairāk pasaulē parādās celtnes kuru iznīcināšana ir iespējama pielietojot kodolieročus.
 Faktam radot starptautiskajās tiesībās kodolieroču pielietošanas juridisko dilemmu.
 Ilustrācijai, moderna kodolaviobumba B-61* ''pretbunkur'' izpildijumā spēj iedziļināties klints iezī līdz 3m ar  sekojošu 500-750 kt kaujas daļas detonāciju. Tās jauda ir pietiekama lai detonācijas ierosinātās seismiskās svārstības garantēti sagrautu 150-200 m dziļumā esošu specobjektu. Nepilnības, iedarbības procesā 85 % enerģijas tiek izmantota nelietderīgi un ir ar ''ārēju'' efektu. Pavadošā ''ārejā'' blakne noliedz šo ieroču pielietošanau konvencionālā karadarbībā*. Turpmāk militārai domai vēloties radīt pielietošanā ''tīrus'' un iedarbībā precīzi mērķētus bunkursitēja klases kodolieročus kuriem iztrūktu ''ārējais''* pavadošais efekts.
Jaunākā no konvencionālo ''bunkursitēj'' izstrādnēm saistas ar GBU-57/ MOAB/, kuras tehniskie parametri ļauj caursist 18m biezu* augsnē iedziļinātu betona slāni. Kā saprotam augsne un kalna  iezis ir principiāli atšķirīgi pēc savas blīvuma stuktūras. GBU-57 apvieno divus caursišanas principus, raķešdzinēja paātrinātāju ar kumulatīvo principu. Iespējams ka ir pielietots BLU-109 kaujasdaļas uzbūvē izmantotais liesinātais urāns. Liesinātā urāna fizikālās īpašības definē to kā kinētiskas ierosmes piroforisko materjālu-1100*C. Izstrāde ir ar nepietiekamu efektu. Jautājums ! Kapeic tiek uzturēta izstrādne kura preventīvi nau spējīga veikt eksistējošu super objektu* satriekšanu  ?
Ierosinātās bunkursitēj munīcijas izstrādes ietvaros notiek divejādas nozīmes ieroča radīšana. Jaunrades procesa galvenais tehniskais uzdevums ir atrast super-iedziļināšanās un lādiņa saglabāšanas risinājumu. Atrisinot abas problēmas, ieroci var aprīkot ar mazjaudas 0,3-1,5 kt* kodollādiņu. Visu  problēmu atrisinājums iestājas līdz ar 70-100 m robežas sasniegšanu. Šādi fantastiski dziļumi nau realizējami bez principiāli jaunu tehnisku risinājumu palīdzības. Perspektīvākie no tiem ietver  kumulatīvā lādiņa , raķešdzinēja un kalnracējmašīnas principu apvienojumu. Kombinētai tehnikai ir jaļauj x-bumbai ''ierakties'' pietiekami dziļi klints iezī lai mazjaudas kodolsprādziena izdalītā enerģija paliktu slēpta pazemē. Tādejādi satriekšanas procesu pielīdzinot sterilam poļigona pazemes kodolizmēģinājumiem kura ''blaknes''paliek slēptas dziļi pazemē. Irānas ''lieta'' Bloomberg.com.- ietver vairākus mērķobjektus no kuriem galvenais ir urāna bagātināšanas kompleks. Rūpnīcu pārbāzējot no ievainojamās Natanz (as) uz Qom (Koum (as) apkārni un iedziļinot 90 m (295 feet) klints iezī. ASV GS arsenāls 2012 gada septembrī saņems x-skaitu GBU-57 aviobumbu.  Irānas U-ražotnes salīdzinoši nelielais iedziļinājums un valsts vājā PGA sistēma ir ''bumbošanas'' taktiku veicinošs faktors. Bumvedēju B-2A''Spirit'' darbība Irānas gaisatelpā norit netraucēti ,pielietojot straumēto triecienu. GBU-57 ietvertā signālnovades sistēma nodrošina secīgu (dubultu,trīskāršu) punktveida* triecienu. Novades sistēmas precizitātei kompensējot atsevišķi ņemtas munīcijas vienības nepietiekamo iedarbību ar vairākkārtēju pielietojuma summu.
         
  Kodolieroči*- Daudz sarežģītāks par tehnisko jautājumu ir kodolieroču pielietošanas juridiskā puse. Dilemma slēpjas sekojošajā : kodolieroči tiek pielieti pret bezkodolieroču valsti. Faktam sagraujot starptautisko nepielietošanas un neizplatīšanas principu un ar to atverot kodolieroču ''Pandoras lādi ''.
Punktveida*- dafinējas trāpijumi ar 1m .
Precīzās iedarbības*- no 3m līdz 15m 
0,3-1,5kT*- 300-1500t / TNT ekvivalenta/.     

 

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru