Sekotāji

svētdiena, 2014. gada 27. aprīlis

Konkurenti,pretkuģu raķetes-II.

 ASV realizētai JASSM programas ietvaros radītie triecienieroči ir savienojami ar gaisa ,virsūdens nesējiem.
Programā radīto planierbumbu un raķešu trūkums ir nesavietojamība ar JSF programas ietvaros radīto taktisko-iznīcinātāju F-35''Lightning-II'' ! Precīzāk, ieroči nau izvietojami lidaparāta iekšējā piekarē, tātad  nonākot pretrunā ar F-35 zemas signatūras koncepciju.  JASSM programā radītie ieroči  lieliski demonstrē nesamērīgi dārgo zemas signatūras platformu alternitīvu. Paralēli ASV ralizētām JASSM un JSF programām Norvēģijā noritēja jaunu pretkuģu  raķešu NSM (Naval Attack Missile) izstrāde. Atškirībā no ASV flotei paredzētās LRASM raķetes ''Kongsberg'' radītā NSM ir unverāla nesējplatformās zemes ,virsūdens un gaisa. Atsķirība starp LRASM un NSM raķetēm ir to svarā 1000kg pret 405kg. Tā pastāv arī sniedzamībā 365km/925km un 185km/280km+ kā arī  nesamā kaujas bloka svarā. Nelielais NSM raķetes svars un gabarīti apvienojumā ar zemas signaturas koncepciju sniedz rindu priekšrocību. Pirmkārt, svars un gabarīti ļauj izvērst uz taktiskā-iznīcinātāja lielāku raķešu skaitu. Pastāvošie taktiskie iznīcinātāji F-16C ,JAS-39C var nest no 4 līdz 6 šādām PKR raķetēm. Flotes smagsvara F/A-18 E/F ''Super Hornet'' var dubultot šo skaitu. Turpmāk, kompānijas ''Kongsberg'' raķete NSM pilnveidojas un kļūst par vienīgo NATO valstu triecienraķeti kura ir savietojama ar F-35A/C iekšējo piekari. Adaptēšanas darbu ietvaros no specializētas pretkuģu raķetes pārtopot par mērķos unversālu JSM (Joint Strike Missile) triecienraķeti.  


 Apvienojot F-35A un JSM raketi Norvēģija maksimāli izmantojot zemas signatūras nesējplatformu sniegtās priekšrocība. Līdzīgi kā LRASM raķete jaunā JSM variantā tiek apveltīta ar lielāku sniedzamību, ietver interaktīvās pārvaldei domātu datu apmaiņas kanālu. Tehniski ļaujot veikt raķetes pātēmēšanu lidojuma takā. Turklāt arī JSM variantā tiek saglabāta ''klusā''-NSM- IIR mērķa atklāšanas sistēma. Raķete JSM apvieno ''dubults neplīst'' principu, zemo signatūru ar nelielo lidojuma takas augstumu. Norvēģijas GS platformā F-35A atkārtojot JS zemas signatūras katamarānu ''Skjold''  realizētās priekŗocības. ASV pārstāvju galvenās pretenzijas saistas ar raķetes nesto nelielo kaujas bloku-275bl (125kg) iepretim 1000bl.(450kg).

                                          
                                             NSM-''oda dzēliens'' aptuveni 3600t. fregatei.

 Kā redzam no video, NSM/JSM  125kg kaujas bloks ir pietiekams lai padarītu fregates vai kreisara lieluma kuģi tālākai kaujai nespējīgu.Ņemot vērā ka mērķa satriekšanai tiek raidīta 3 vai 4 raķešu zalve, tā izdzīvošana ir apšaubāma. Raķetes novade ietver progranējamu mērķa trāpijuma apvidu, virsbūve ,dzinējtelpa ,ieroču moduļi. Sniedzot precīzu spēka iedarbības dozējumu, iespēju nogremdēt vai padarīt kaujas nespējīgu.  Viena no NSM/JSM līnijas priekšrocībām ir iespēja raķeti izmantot kā Armijas vidējās 280km sniedzamības spārnoto raķeti sauzemes un jūras mērķu satriekšanai. Redzam ka Norvēģijā top  racionālāka ieroču sistēma par ASV paraugiem. Atšķirība , ASV raķetēm  sauzemes satriecamo objeku liste ir plašāka par JSM. Izskaidrojas ar kaujasdaļu.                                                                 

Nav komentāru:

Komentāra publicēšana